Evropa u međuratnom periodu | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Evropa u međuratnom periodu". Rad ima 9 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Sadrzaj:
Uvod……………………………………………….. 3
Pariska mirovna konferencija……………………… 4
Tri tipa politicke scene……………………………...5
Gradjanska parlamentarna demokratija...………….5
Socijalisticki sovjetski tip………………………….5
Fasisticke diktature………………………………...6
Svjetska ekonomska kriza 1929-1933………………8
Fasisticke agresije…………………………………...8
Zakljucak………………………………………….....9
Literatura……………………………………………10
Kraj prvog svjetskog rata su mnogi politicari tog vremena oznacavali kao pocetak novog doba.Slozili su se da treba uraditi sve kako ne bi ponovo doslo do strahota koje je donio prvi svjetski rat .Upravo je to bio zadatak Pariske mirovne konferencije zakljucno sa Versajskim ugovorom.Jednom je britanski premijer Dejvid Lojd Dzordz u parlamentu rekao da je ovo poslednji rat u istoriji covecanstva.Ali,ocigledno da su desavanja u medjuratnom periodu kao I posle samog rata dovela do jos surovijeg I krvavijeg rata nakon samo 20 godina.U prvom svjetskom ratu je poginulo oko 10 miliona ljudi,a veliki je broj onih koji su ostali invalidi za citav zivot.Drugi svjetski rat ce tu brojku udvostruciti.
Velike sile pobjednice u prvom svjetskom ratu su bile te koje su odlucivale o svjetskom poretku nakon rata.To su bile Sile Antante,prije svega SAD,Velika Britanija,Francuska i Italija.Vazan detalj za dalju istoriju je odsustvo Rusije koja je ranije sklopila mir sa Njemackom I u njoj su se osjecale posledice socijalisticke revolucije.Nacin na koji su velike sile odlucivale o glavnim pitanjima ocigledno se pokazao kao neuspjesan,jer je doslo do velikog nezadovoljstva porazenih zemalja a razliciti interesi su doveli I do mimoilazenja u stavovima izmedju velikih sila.Kraj prvog svjetskog rata je donio raspad cetiri velika carstva: Njemackog,Ruskog,Osmanskog I Austro-ugarskog.Nastale su I nove drzave:kraljevina SHS,Cehoslovacka,Poljska,Litvanija,Estonija,Letonija,Island je ostao u personalnoj uniji sa Danskom.Kao vodeca svjetska sila se izdvojila SAD sa sve vecim uticajem na svjetsku politiku.Kolonijalne sile su izmedju dva rata bile pod sve vecim pritiskom zbog budjenja svijesti kod potcinjenih naroda o svojoj slobodi I nezavisnosti.
Versajski ugovor je potpisan 28 juna 1919 godine.Njemacka je proglasena krivcem za prvi svjetski rat i Versajskim ugovorom nametnuti su joj teski uslovi koji ce kasnije biti razlog za nastanak revansizma izmedju Njemacke I zapadnih sila.Na ime ratne odstete morala je da isplati 20 milijardi u zlatu,sa pocetkom isplate od 1921 godine.Oduzete su joj sve osvojene teritorije u toku rata.Oduzete su joj Alzas I Loren na racun Francuske,a djelovi teritorija su pripojeni Belgiji,Cehoslovackoj I Poljskoj.Vojska Njemacke je ogranicena na 100 000 vojnika,15000 mornara.Zabranjeno joj je koriscenje teske artiljerije,podmornica,bojnih otrova I ogranicen joj je broj ratnih brodova.Liga naroda je preuzela na upravljanje grad Gdanjsk.
Mirovni ugovor sa Austrijom je potpisan 10 septembra 1919 u Sen Zermenu.Austrija je izgubila 70 % teritorije koju je imala u Austro-ugarskoj,vojska je ogranicena na 30 000 vojnika I zabranjen je svaki vid udruzivanja sa Njemackom.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET