Omer paša Latas | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Omer paša Latas". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


U V O D
Omer - paša Latas rođen je 25.10.1806. godine, kao Mihajlo – Mića Latas, Srbin iz Like - Janja Gora, opština Plaški. Kao oficirsko dijete učio je kadetsku školu u Gospiću i stupio u vojsku kao kadet - narednik. Pobjegao je u Bosnu 1827. godine zbog pronevjeravanja novca i u Banja Luci je primio islam. Iz Banja Luke odlazi u Vidin, gdje boravi neko vrijeme. 1838. godine postaje pukovnik a potom paša, kada je Abdul Medžid stupio na vlast. Bio je odličan vojnik. U krvi je ugušio pobune u Siriji, Albaniji 1843. godine i Kurdistanu 1846. godine. Vrlo mlad imenovan je za maršala, tj. mušira. Godine 1848/49 sa Rusima okupirao je Dunavske kneževine. Na našim prostorima ostao je upamćen po tome što je slomio ustanak bosanskog begovata 1850. godine. 1853. godine uništio bi i Crnu Goru da to nisu spriječile Austrija i Rusija. U Krimskom ratu 1853. godine bio je zapovjednik turske vojske na dunavskoj liniji i dobio titulu serdari ekrema (veliki vojskovođa). Potom je učestvovao, sa engleskim i francuskim saveznicima, u opsadi Savestopolja, u borbama na Kavkazu. Ugušio je ustanke u Mesopotamiji. U Parizu je bio 1865. godine kao glavni vrhovni komandant turske vojske. Grčki ustanak na Kritu 1867. godine nije do kraja ugušio zbog loše turske flote i nedostatka borbenih sredstava, pa se sam povukao 1868. godine. Umire 1871. godine u Carigradu.
Omer - paša Latas u Bosni i Hercegovini
Revolucionarni duh koji je zahvatio Evropu 1848. godine dopro je i do granica Osmanskog Carstva, ali nije uticao na opšte stanje u njegovim graničnim provincijama. Dugogodišnje nemirno stanje u Bosni i Hercegovini bilo je pogodno, s obzirom na nezadovoljstvo domaćeg stanovništva, da razne revolucionarne ideje nađu plodno tlo za svoj razvitak. Stoga je carigrdaska vlada zaključila da je u Bosni i Hercegovini prije svega potreban mir, a on se mogao osigurati jedino ako se poboljša sistem uprave i sudstva, spriječe zloupotrebe u finansijskoj politici i uvede ravnopravnost hrišćanskog i muslimanskog stanovništva.
Porta je bila nezadovoljna stanjem u Bosni u prvoj polovini 1850. godine. Tahir – paša nije nastavio započete energične mjere na suzbijanju samovolje bosanskih begova. Naprotiv, samovolja je povećana, a Tahir – paša se pokazao nesposobnim da uguši lokalni ustanak Krajišnka. Sve je ipak ukazivalo na to da su muslimani u Bosni jednodušni u otporu protiv sultanovih reformi, i moglo se pretpostaviti da će se ustanak proširiti na cijelu Bosnu i Hercegovinu. Porta je bila dovoljno obaviještena o stanju u Bosni pa je odlučila da što prije sprovede tanzimat i da tu misiju povjeri Omer – paši Latasu, vrhovnom komandantu cjelokupne vojske u evropskom dijelu Turske, muširu sultanove vojske i već isprobanom vojskoođi na sličnim zadacima. Porta je, dakle, pored iskusnog vojnog komandanta Tahir - paše odredila i Omer - pašu, koji je još tada ubrajan među najsposobnije oficire Turskog Carstva. Slovensko porijeklo Omer – paše Latasa bilo je sigurno jedan od faktora koji su sultana Abdul – Medžida naveli da ga pošalje u Bosnu na čelu vojne ekspedicije. Kao vrhovni komandant cjelokupne vojske u Rumeliji bio je predodređen za izvršenje zadatka – da umiri Bosnu. Poslije smrti Tahir – paše na vlast dolazi Čerkez – Hafiz paša, valija srpskog elajeta, koji je na ovu dužnost postavljen sultanovom naredbom od 1. juna 1850. godine. Odmah po imenovanju krenuo je u Bosnu i stigao u Sarajevo u četvrtak 13. juna. Dok je Omer – paša pripremao vojsku za ulazak u Bosnu, dotle je novoimenovani bosanski valija Hafiz – paša vršio poslednje pripreme za njegov doček u Sarajevu. Zbog toga je pozvao cjelokupnu vojsku koja se trenutno nalazila u Bosni da sa komorom i ostalom opremom dođe u Sarajevo, u čijoj je blizini pripremio dva logora za prihvat vojnika: jedan u brdima više samog grada, a drugi u Sarajevskom polju. Hafiz - paša je imao dovoljno vremena da izvrši sve pripreme za doček Omer – paše i njegovog kaznenog korpusa. Omer – paša je stigao 4. avgusta 1850. godine u Sarajevo, ne čelu vojske koja je u svom sastavu imala 7 tabora pješaka, 34 topa, 1.500 tovara džabane i druge vojne potrebe.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET