Nepogode kroz historiju | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Nepogode kroz historiju". Rad ima 21 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 UNIVRSITY COLLEGE
BIZNESI
Seminarski rad
nepogode kroz Historiju
, januar 2012 .
SADRŽAJ
UVOD 3
NEPOGODE IZAZVANE DJELOVANJEM PRIRODE 4
KRIZNA STANJA IZAZVANA TEHNOLOGIJOM - DJELOVANJEM ČOVJEKA 4
KRIZNA STANJA IZAZVANA RATOM 5
Popis smrtnosti po ratovima i katastrofama 7
ZEMLJOTRESI 8
Gde ima najviše zemljotresa? 9
Neki od jačih, destruktivnih potresa 9
POŽARI 11
Podjela požara 12
Klasa A 12
Klasa B 12
Klasa C 12
Klasa D 12
Klasa F 12
Veliki požari kroz istoriju 13
Poplava 16
Največe poplave ikada 17
ZAKLJUCAK 20
Literatura 21
UVOD
Mnoge su opasne pojave (prirodne ili one koje izaziva čovek) koje mogu ugroziti stanovnike, dobra i okolnu. U istoriji čovečanstva,čoveka su pratile i pogađale razno razne krize, nepogode i katastrofe,odnoseći veliki broj ljudskih života i nanoseći im ogromne materijalne štete.
U svijetu je broj takvih pojava, i to onih najtežih, u stalnom porastu.Nema dana a da se u medijima ne priča o tome kako je prirodna nepogoda ili teroristički napad koji se dogodio,naneo velike žrtve,razaranja,ulio strah u narod.
Krajem 2004. dogodila se teška katastrofa - tsunami u Aziji. Zbog spomenute je podignuta velika uzbuna u svijetu jer je među poginulima bio znatan broj turista iz bogatih zemalja Europe. Uragan Katrin pogodio je 2005. jug SAD. Takvih pojava bilo je i ranije, no obično se brzo zaborave, pogotovo ako su njima ugrožene siromašne zemlje. Godišnje se u svijetu događa više od 300 katastrofa (nisu uključeni ratovi). Broj godišnje izgubljenih ljudskih života  je od 10 do 300 tisuća. Najveći broj života odnesle su ekstremne prirodne pojave, kao što su oluje i poplave (Bangladeš 1970. - 300 tisuća poginulih), potresi (Kina 1976. - 250 tisuća poginulih), tropski cikloni i tajfuni, erupcije vulkana a ponekad i one izazvane djelovanjem tehnologije (Bhopal - Indija - 5000 poginulih). Materijalne štete izazvane  tim pojavama poznate su u zemljama koje imaju razvijeno osiguranje. Najveća osigurana šteta među 40 najvećih od 1970. je bila u terorističkom napadu na Svjetski trgovački centar, Pentagon i ostalo - 2001. u iznosu od 21 milijardu USD (i 3025 poginulih), a slijede uragan Andrew - 1992. u SAD i Bahamima u iznosu od 20,9 i potres 1994. u Northridgu, SAD u iznosu od 17,3.
NEPOGODE IZAZVANE DJELOVANJEM PRIRODE
Poplave. Poplave nastaju kada rijeke iziđu iz korita. Mogu se razvijati sporo ili vrlo brzo - tzv. fleš ili bujične poplave, koje se pojavljuju iznenada i razorne su snage.
Oluje, snijeg, led, mraz . Oluje mogu izazvati po veličini i intenzitetu različite posljedice. U tu grupu spadaju snažan vjetar, kiša, ledene i snježne padavine. Poseban problem mogu biti vrlo niske temperature. Ove vrste kriza mogu izazvati gubitak resursa hrane, zatim mogu izazvati poplave, te odrone i klizanja tla.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET