Internet protokoli i servisi | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Internet protokoli i servisi". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

VISOKA ŠKOLA STRUKOVNIH STUDIJA
ZA MENADŽMENT I POSLOVNE KOMUNIKACIJE
Predmet : INTERNET TEHNOLOGIJE
Tema seminarskog rada: “INTERNET PROTOKOLI
I SERVISI”
SADRŽAJ
UVODNE NAPOMENE – pojam interneta
KOMUNIKACIONI PROTOKOLI – opšta podela
ADRESIRANJE NA INTERNETU
UPRAVLJANJE SAOBRAĆAJEM
MOBILNE KOMUNIKACIJE
STANDARDNI INTERNET SERVISI
World wide web (www)
Elektronska pošta (e-mail)
Diskusione grupe (newsgroups)
FTP (File Transfer Protocol)
CHAT (IRC-Internet Relay Chat)
Telnet
Video konferencije
ZAKLJUČAK
LITERATURA
UVODNE NAPOMENE - POJAM INTERNETA
Reč internet u prevodu znači međunarodna mreža.
Sa tehničkog gledišta, internet predstavlja mrežu računara. Ali, on je i mnogo više od toga. On je najsavršeniji vid saobraćaja koji se sastoji od više autonomnih lokalnih i regionalno međusobno povezanih mreža. To je decentralizovani sistem, koji i pored toga funkcioniše kao jedinstvena globalna mreža, dok njegova decentralizovanost predstavlja prednost u odnosu na sigurnost celokupnog sistema ukoliko dođe do otkazivanja nekog od njegovih delova.
Preko interneta se danas vrši razmena različitih informacija (tekstualnih, govornih, video, slikovnih), ideja, kapitala i roba, tako da je internet pokretač promena u svetu i sredstvo koje unosi novi duh vremena stvarajući novu kulturu kroz promene načina komunikacije, poslovanja, obrazovanja,rada, zabave i trgovine.
Tehnička definicija interneta, koju je 1995.godine dao Savezni odbor za mreže SAD, u skraćenoj verziji glasi:
“ Internet je globalni informacioni sistem, logički povezan jedinstvenim sistemom adresiranja zasnovanim na Internet protokolima (IP), koji je u stanju da podrži komunikaciju uz pomoć protokola za kontrolu prenosa podataka (TCP) putem internet protokola, i koji obezbeđuje, koristi ili omogućava servise visokog nivoa za ličnu i poslovnu primenu na takvoj komunikacionoj infrastrukturi.”
Danas internet ima na stotine miliona nezavisnih korisnika i ogroman broj računarskih mreža u kojima se koriste zajednički protokoli i vrše zajedničke usluge. Možemo ga slobodno nazvati “mrežom svih mreža”. On povezuje kompanije, obrazovne institucije, vladine agencije i pojedince, I tako povezan omogućava pojedincima – korisnicima mreže da međusobno komuniciraju i razmenjuju različite informacije putem jedinstvenih protokola. Postao je snažno sredstvo informisanja i komunikacije u svim društvenim sektorima, i bez njega se danas ne može ni zamisliti savremeno poslovanje. Njegov značaj uveliko prevazilazi njegovo direktno korišćenje.
Osnovu interneta čini centralni deo mreže, zatim provajderi koji omogućavaju pristup mreži u regionima (Network Access Providers), provajderi za pristup internetu (Internet Access Providers), lokalni provajderi za pristup internetu (Local Access Providers), i na kraju direktni korisnici.
Kako internet čini niz autonomnih lokalnih i regionalnih međusobno povezanih mreža, svaka od njih mora da bude u stanju da radi samostalno, sa sopstvenim aplikacijama, bez posebnih zahteva za modifikacijom programa, da bi komunicirala peko interneta. U svakoj od ovih mreža, mora da postoji “kapija” (gateway) koja bi povezivala mrežu sa spoljnim svetom. To je, u stvari, jedan računar sa neophodnim softverom za prenos i usmeravanje “paketa” (blokova podataka). Taj softver mora da omogući što brži protok informacija i pravilno rukovanje paketima. Paketi, pak, moraju biti “rutirani” (usmeravani) kroz najbrže raspoložive rute, odnosno da budu preusmeravani ukoliko naiđu na blokirani ili spori računar.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET