Upravljački informacioni sistemi | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Upravljački informacioni sistemi". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


УПРАВЉАЧКИ ИНФОРМАЦИОНИ СИСТЕМИ
(Management Information Systems)
Професор Милорад Тошић
Горан Ристић 12450
САДРЖАЈ
Информациони системи..............................................................................................2
Менаџмент информациони системи..........................................................................6
Класе информационих система за подршку одлучивању.................................7
Карактеристике трансакционих система..........................................................11
Закључак...........................................................................................................................14
Литература........................................................................................................................15
1. Информациони систем
Информациони систем је систем који прикупља, складишти, чува, обрађује и испоручује информације важне за организацију и друштво тако да буду доступне и употребљиве за сваког ко жели да их користи, укључујући вођење послова, клијенте и остале. Информациони систем је активни друштвени систем који може, а и не мора, да се користи информационом технологијом.
Информациони системи могу се класификовати на различите начине. Према степену аутоматизације разликују се:
Неутоматизовани информациони системи;
Управљачки информациони системи, који подржавају доношење рутинских одлука, углавном на наивоу оперативног управљања;
Системи за подршку одлучивању, који подржавају доношење сложених и тешких одлука;
Експертни системи, који решавају проблеме врхунских експерата;
Хибридни системи;
Складиште података;
Вештачка интелигенција.
Сви информациони системи извршавају основне функције везане за:
Прикупљање;
Чување;
Обраду;
Дистрибуцију података.
Управљачки информациони системи је опште прихваћен израз за рачунарске системе које можемо наћи у предузићеима, помоћу ових информационих система предузећа прикупљају информације о свим својим пословним активностима и операцијама, врше њихову претрагу и сумирају све пословне учинке. Управљачки информациони системи такође помажу предузећима да лакше, брже и ефикасније обављају своје пословне делатности.могу се користити да упуте на људе који управљају овим системима. У великим предузећима Управљачки информациони систем може указивати на централни систем рачунара, оператора и менаџера, врло често и на велике процеорске системе (mainframe) па чак и на рачунарски систем целог предузећа.
У самом почетку развоја рачунарске технике, сви рачунари који су употребљавани у предузећима искључиво су коришћени за вођење стања на рачунима, прикупљање података о запосленим и израчунавање плата. У каснијем периоду развоја апликација, апликације су обезбеђивале менаџерима информације о продаји, информације о производњи, инвентару, сировинама и другим подацима који су везани за управљање предузећима, израз Управљачки информациони системи био је веома погодан за описивање свих ових акција које је вршило једно предузеће. Данас се термин Управљачки информациони системи користе у различитим контекстима и укључују: Систем за подршку одлучивању (Decision support system); Апликације за управљање људством и средствима (Resource and people menagement applications); Управљање пројектима (Project menagement) и Апликације за преузимање из базе података (Database retrival applications).
Особине Управљачког информационог система су оне особине код којих систем подржава структуиране и полуструктуиране пословне одлуке које доносе на средњим и нижим менаџерским нивоима, осигурава фиксни облик примања информација у познатом, унапред дефинисаном формату, пружа детањне извештаје, који захтевају да сваки поједини корисник сам претражује онај део инфорација које су му потребне и значајне за извршавање његових радних задужења. Да би могли да користимо Управљачке информационе системе морају се задаовољити формалне процедуре упита и претрага. У њима се складиште и интерпретирају интерни пословни подаци организације за коју је систем направљен, а нешто мање подаци из окружења. Управљачки информациони системи највише користе податке из прошлости а мање оне податке који су везани за будућност.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET