Učenje na daljinu | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Učenje na daljinu". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

УВОД
С обзиром да се налазимо у времену великих промена, времену у којем технологија у свим областима живота свакодневно напредује, тако напредује и подручје образовних технологија. Пре свега, само образовање постаје потребније него икад. Осим класичног образовања, појављује се потреба стицања новог знања, како у школи, факултету, тако касније и на радном месту. Предвиђа се да ће сваки радник морати проћи кроз процес стицања новог знања и потпуно нових вештина барем двапут у току своје каријере. То је резултат сталних промена технологије у готово свим подручјима људске делатности.
Увођење образовних технологија пружа нове могућности развоја комуникација међу људима. Тако разни дописни течајеви и слични пројекти настоје да замене класични облик образовања у учионици. Овакви облици образовања, учења код којих нема непосредног контакта особе која води процес образовања (учитељ, ментор) и особа које образовање примају (ученици, студенти) назива се „удаљено“ образовање (engl. “Distance Education”) или „учење на даљину“ (engl. “e-Learning”). Овакво образовање нашло је своју примену у различитим ситуацијама, нпр. када ученици нису у могућности присуствовати предавањима због посла или географске удаљености.
Учење на даљину омогућава стално учење (lifelong learning), студенти се професионално, независно усавршавају на месту и времену које сами одаберу, пролазе кроз материјал за учење оном брзином и онолико пута колико желе.
Када се говори о учењу на даљину често је у употреби низ термина: Distance Learning, Distance Training, Distance Education, eLearning (e-Learning, “e”Learning), Online Education, Virtual instruction, Virtual Education.
Схватање ових термина као синонима није случајно. Свима њима заједничко је да представљају процес учења у којем су извор знања и прималац физички удаљени и у којем је њихов однос посредован применом ICT-a , а појединачно осликавају нијансирање опција унутар самог процеса учења на даљину.
Шта је образовање на даљину?
Образовање на даљину није новина. Настало је са појавом дописних школа, које су се заснивале на материјалима и књигама, који су се слали путем поште, а данас се спроводи путем савремених технологија (слање e-mail-а, достављање CD-a, on-line комуникација, итд.), како се, наравно, и полажу испити. Према томе, образовање, односно учење на даљину постоји више од 100 година, али је са појавом интернета добило нову димензију, па га многи, од тада, сматрају новим феноменом. Фактички је применљиво на свим нивоима образовања, од основног, преко средњег и високог до различитих облика образовања и усавршавања у току радног века на радном месту и ван њега (образовање током целог живота).
Дефиниције образовања на даљину нису јединствене и током времена су се мењале, често у зависности од развоја технологије којом су реализоване, али и да би се обухватила и наука о настави на даљину (distance teaching), и њен крајњи резултат, учење на даљину (distance learning), посебно у области високог образовања, где се образовање на даљину и појавило.
Образовање на даљину (distance education), у часопису The Quarterly Review of Distance Education, дефинисано је као институционално засновано формално образовање, где су групе које уче одвојене и где се користе системи за интерактивну комуникацију за повезивање наставника, оних који уче и ресурса.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET