Tehnike rutiranja - Dinamičko rutiranje | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Tehnike rutiranja - Dinamičko rutiranje". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Visoka Poslovna škola strukovnih studija
Blace
Seminarski rad
Dinamičko rutiranje
Predmet: Tehnike rutiranja
Blace , 2014.
Sadržaj
Uvod…………………………………………………………………………………………......3
Dinamičko rutiranje………………………………………………………………………5
Određivanje putanje……………………………………………….............................6
Metrika……………………………………………………………….........................7
Administrativna distanca……………………………………….................................7
Load Balancing………………………………………………………………………7
Protokoli dinamičkog rutiranja…………………………………………………………..8
Distance Vector protokoli rutiranja…………………………….................................9
RIP (Routing Information Protocol)……………………………..................10
IGRP i EIGRP …………………………………………………..................11
Link State Protokoli rutiranja……………………………………………………….12
OSPF(Open Shortest Path First)………………………………....................12
IS-IS(Intermediate System to Intermediate System)…………….................14
Literatura…………………………………………………………………………………..........16
Uvod
Osnove rutiranja
          
Prvo što treba objasniti je pojam rutiranja. Rutiranje je prenošenje paketa informacija sa jednog mrežnog segmenta na drugi. Rutiranje se često zna upoređivati sa terminom bridging (premošćivanje) koji koristi uređaje zvane mostovi ili bridge. Bridge je uređaj koji ispituje hardversku odredišnu adresu paketa i na osnovu tabela hardverskih adresa prosleđuje ili odbacuje paket. Bridgevi se koriste da povežu mreže kojima se upravlja lokalno.
Ruter je inteligentniji uređaj, može donositi dodatne odluke, poput odabiranja najbolje rute ka odredištu. Ovime se rute mogu menjati i u slučaju da jedna ne funkcioniše, može se prebaciti na drugu i osigurati uspešan prijem podataka. Ruterima se mogu povezati i lokalne i remote mreže.
Postoje dve vrste rutiranja, kada govorimo o sistemu konfiguracije rutiranja na mreži: statičko i dinamičko rutiranje.
Statičko se radi u manjim mrežama na kojima retko dolazi do promene u konfiguraciji mreže. Ukoliko neki de o mreže otkaže ili se izvrši promena u konfiguraciji, mreža se mora ručno konfigurisati.
Kod dinamičkog rutiranja postoji automatsko kretanje ruting tabela koje opisuju konfiguraciju mreže. Ukoliko dođe do neke prom ene u rasporedu rutera ili u mreži, to se zapisuje u ruting tabelu. Ona putuje mrežom i prenosi informaciju o promeni svakog rutera koju će on iskoristiti idući put pri proračunavanju rute.
Kako ruteri koriste tabele rutiranja :
Tabele rutiranja smeštaju informacije o IP mrež ama i kako se do njih dolazi, bilo direktno ili indirektno. Ove tabele postoje na svakom ruteru. Na njima su zapisi o adresama hostova i drugih rutera. Postoje serije defoltnih zapisa u zavisnosti od konfiguracije hosta i dodatnih zapisa koje mogu da se upišu ručno, koristeć i TCP/IP alatkice (Utilities) ili dinamički, prilikom interakcije rutera. Kada je potrebno da IP paket bude prosleđen, ruteri koriste ruterove tabele, da bi odredili:
IP adresu sledeć ih hopa (Next hop IP address). Za direktnu isporuku, Forwarding IP adresa je destinaciona IP adresa, koja se nalazi unutar paketa. Paket se šalje hostu direktno. Za indirektnu isporuku, Forwarding IP adresa je IP adresa rutera. Paket se prosleđuje drugom ruteru.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET