TCP/IP protokol | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "TCP/IP protokol". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
SEMINARSKI RAD
IZ PREDMETA
– POSLOVNA INFORMATIKA-
TEMA:
-TCP/IP PROTOKOL-
SADRŽAJ: STRANA:
Početna strana ................................................................................................. 1
Sadržaj ............................................................................................................ 2
Uvod ......................................................................................................... 3
2. TCP/IP Protokol ....................................................................................... 4
3. Arhiktetura TCP/IP Protokola ................................................................... 5
4. IP Protokol................................................................................................. 6
5. Internet adrese............................................................................................. 8
6. Domena ..................................................................................................... 9
Literatura..................................................................................................... 10
1. UVOD
Internet je sjetska kompjuterska informacijska mreža sastavljena od velikog broja manjih međusobno povezanih kompjuterskih mreža, koja omogućava prijenos informacija između kompjutera koja čine mrežu. Ponekad se koristii slikoviti naziv “mreža svih mreža”.
Internet je zapravo decentralizirana mreža koja nema mjesta iz kojeg je upravljana.
U svijetu kompjutera protokol označava skup pravila koja određuju kako dva uređaja ili programa međusobno komuniciraju. Kompjuteri komuniciraju tako da razmjenjuju nizove poruka, a protokoli određuju formate tih poruka i načine kako ih kompjuteri razmjenjuju. Time omogućavaju komunikaciju između raznih vrsta kompjutera (PC, Macintosh, UNIX) I uređaja bez obzira na njihove razlike.
2. TCP/IP PROTOKOL
Transmission Control Protocol / Internet Protocol
TCP/IP je naziv seta mrežnih protokola koji se koriste za izgradnju globalnog Interneta. Naziv TCP/IP uzet je iz dva osnovna protokola, a to su IP i TCP. Drugi osnovni protokoli su još UDP i ICMC. TCP/IP je skup nekolicine komunikacijskih protokola korištenih za priključivanje više kompjutera na Internet. S vremenom je postao uobičajeni, opšteprihvaćeni standard za prijenos podataka u mrežama. Čak i mrežni operacijski sistemi koji imaju svoje vlastite protokole, kao što je NetWare također podržavaju TCP/IP.
TCP/IP protokoli omogućavaju kompjuterima svih veličina, raznih dobavljača, koja rade pod različitim operacijskim sistemima, da međusobno komuniciraju. To je zanimljivo, jer je njihovo korištenje daleko nadmašilo prvobitne procjene. Nešto što je započelo kasnih 1960.-ih kao istraživački projekt finansiran od vlade SAD-a, (Advanced Research Project Agency (ARPA) i Ministarstva obrane SAD-a (Department of Defense DoD), preraslo je u 1990.-im u najčešće korištenu mrežu među kompjuterima. TCP/IP protokoli ne koriste se samo na Internetu. Također koriste se za gradnju privatnih mreža, koje se nazivaju internets sa malo “i”, a koje ne moraju biti povezane na globalni Internet (sa velikim “I”). Internet koji se koristi isključivo unutar neke organizacije ponekad se naziva intranet. Svi protokoli iz TCP/IP seta definirani su dokumentom naziva Request for comments (RFC’s).Važna razlika između TCP/IP RFC-a i drugih (na primjer IEEE ili ITU) mrežnih standarda je da su RFC’s dostupni besplatno.
3. Arhitektura TCP/IP protokola
Generalno gledajući, TCP/IP protokol je sastavljen od manjeg broja slojeva od onih korištenih u OSI modelu. Mnogi opisi TCP/IP definišu sa tri do pet funkcionalnih slojeva arhitekture protokola. Četvero-slojni model pokazuje korelaciju između OSI i TCP/IP modela. TCP/IP model je baziran na tri sloja (aplikacijski, prijenosni i mrežni). Isto kao i u OSI modelu, podaci se šalju prema dolje niz stack, kada su poslani na mrežu, i gore uz stack, kada su primljeni sa mreže. Podaci se u TCP/IP-u šalju niz protokol stack iz aplikacijskog sloja sve do fizičke mreže. Svaki sloj u stacku dodaje kontrolnu informaciju da bi potvrdio sigurnu dostavu.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET