Quicktime multimedijalna arhitektura | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Quicktime multimedijalna arhitektura". Rad ima 6 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
QUICKTIME MULTIMEDIJALNA ARHITEKTURA
Multimedije karakteriše multimedijalni doživljaj, koji je po pojavnim oblicima (perceptivno) i prenosnim putevima (fizičkim) višestruk, simultan, snažan i u najširem smislu, to je protok informacija između izvođača i publike. Multimediji mogu biti: tekst, slika, zvuk, video, animacija i interaktivnost, kao i njihova kombinacija.
U obrazovanju, multimedija se koristi za produkciju nastave bazirane na upotrebi računara (popularno Computer Based Training), kao i prikaza određenih edukativnih sadržaja (Edutainment), poput raznih enciklopedija.
Mogućnosti isporuke multimedije su postale raznovrsne. U ovom radu baziraćemo se na proučavanju, jedne od najzastupljenijih multimedijalnih arhitektura - QuickTime.
QuickTime je produkt firme Apple koji predstavlja tehnologiju kreiranja, isporuke i reprodukcije multimedije na Mac i Windows računarima. QuickTime je proširiva multimedijlna arhitektura, osposobljena da rukuje različitim formatima digitalnih video, 3d modeliranih, zvučnih, tekstualnih, animacijskih, muzičkih, panoramskih (3600 view) i interaktivnih fajlova. QuickTime je integrisan sa MacOS X i ostalim Apple sistemima, dok se za Windows OS on može naknadno preuzeti, bilo u vidu samostalne instalacije ili u paketu sa iTunes.
Ono što QT razlikuje od konkurencije jeste MOV fajl format, koji je struktuisan kao skalabilan medija kontejner, koji može nositi razne tipove medija u sebi. Svi ovi mediji su skladišteni u posebnim "trakama", omogućavajući da se sa njima lako manišuliše. Stabilnost, proširivost i fleksibilnost ovog fajl formata je iskorišćena kao osnova za kreiranje MP4 fajl formata, kao i ISO Base Media Format fajl formata, dela MPEG-4 standarda.
Neke od mogućnosti QuickTime su:
striming i brodkasting (broadcasting) u realnom vremenu,
reprodukcija velikog broja multimedijalnog sadržaja,
nedestruktivni editing video i drugog materijala,
mogućnost kompresije i dekompresije zvuka i videa,
kompozicija (authoring) multimedijalnog materijala,
podrška za rad sa uređajima za snimanje,
kreiranje interaktivnih multimedijalnih prezentacija,
kreiranje i prezentacija virtual reality (VR) objekata i panorama.
Slika 1: Tabelarni prikaz standardnih formata koji su podržani u QuickTime
Striming medija predstavlja multimediju koja se konstantno prima i prezentuje krajnjim korisnicima u toku isporuke striming provajdera.
slike
Za male sisteme, isti računar može predstavljati i veb server, mejl server i striming server, dok za veće sisteme, jedan ili više računara deluju samo kao striminig serveri.
Striming server prenosi video i audio strimove pojedincima kao odgovor na zahteve koji koriste klijentski softver, kao npr. QuickTime plejer. Zahtevi se obrađuju u realnom vremenu koristeći striming protokol RTSP, tj. protokol za kontrolu i pristup podacima multimedijalnih sadržaja u realnom vremenu. Strimovi se šalju preko mreže, korišćenjem RTP protokola - transportnog protokola multimedijalnih sadržaja u realnom vremenu. Striming server može da kreira strimove QuickTime medije, koja je skladištena na disku (repozitorijumu) servera, a takođe i da šalje kopije bilo kog programa koji se prenosi uživo i za koje ima pristup.
Slika 2: Osnovni striming proces i striming arhitektura
Kao prilagođena serverska rešenja za isporuku multimedije preko QuickTime multimedijalne arhitekture, nameću se:
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET