Projektovanje informacionih sistema | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Projektovanje informacionih sistema". Rad ima 9 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

INŽENJERSKI PRISTUP U IZGRADNJI INFORMACIONOG SISTEMA
Danilo Lazarević , 157/07
Saobraćajni fakultet Doboj
Vojvode Mišića 52
Sažetak: U radu je razmatran inžinjerski pristup u izgradnji informacionog sistema, konkretno CASE proizvodi i Reverzno inženjerstvo. Pojam CASE proizvoda vezan je za jedan ili više zadataka u okviru životnog ciklusa nekog programskog proizvoda. S obzirom na to da se računarska tehnogloja mijenja,razvijaju se i novi programski proizvodi i organizacijama su potrebni novi sistemi ili značajnije izmjene postojećih sistema da bi nastavili da ispunjavaju ciljeve zbog kojih se primj enjuju. Ovo ukazuje na činjenicu da je razvoj sistema neprekidan proces. U daljem tekstu se govori o ulogama CASE proizvoda, vrstama CASE proizvoda kao i o njihovom i značaju reverznog inženjerstva.
KLJUČNE RIJ EČI: CASE PROIZVODI , RJEČNIK PODATAKA, PROJEKTANTSKI CASE PROIZVODI, PROGRAMERSKI CASE PROIZVODI, 4GL OKRUŽENJE, GENERATOR KODA, INTEGRISANI CASE PROIZVODI, REVERZNO INŽENJERSTVO
1.Uvod
Savremeni način poslovanja i mogućnosti hardvera diktiraju krajnjim korisnicima računarskih sistema sve složenije informacione zahtjeve. Da bi se udovoljilo ovim složenim potrebama, neophodno je realizovati odgovarajuće programske proizvode koji treba da ispune međusobno konfliktne zahtjeve.
Modeliranje podataka je naše apstraktno viđenje stanja realnog sistema tj. definisanje strukture
podataka. Model podataka je pojednostavljeno predstavljanje realnog sistema preko skupa objekata (entiteta), atributa objekata, veza (relacija) koje povezuju objekte (entitete). Model podataka (u literaturi je definisan kao Model Objekti-Veze (MOV) ili ER (Entity-Relatioship) model ili Entitetni dijagram, preko skupa podataka i njihovih međusobnih veza, predstavlja stanje sistema u jednom trenutku vremena i sadrži skup informacija o prošlosti i sadašnjosti sistema koja je potrebna da se pod dejstvom budućih poznatih ulaza mogu odrediti njegovi budući izlazi. Modeliranje podataka je svojevrstan grafički jezik za predstavljanje strukture podataka. Da bi se sve to grafički detaljno predstavilo koriste se CASE proizvodi.
CASE proizvodi
Nepostojanje odgovarajućih softverskih alata za podršku razovaja softverskih proizvoda, kao i kompleksnost zadataka i tehnika koje se u metodologiji životnog ciklusa i strukturiranom pristupu primjenjuju predstavlja motiv za pojavu CASE proizvoda. Skraćenica CASE je akronim naziva na engleskom jeziku Computer Aided Software Engineering ili Computer Aided System Engineering (programsko/sistemsko inženjerstvo podržano računarom).
Pod CASE proizvodom se podrazumijeva bilo koji programski jezik namjenjen za podršku ili automa tizaciju barem jednog zadatka u okviru životnog ciklusa drugog programskog proizvoda, ili je namjenjen za kompletnu podršku projektovanju i realizaciji drugog programskog proizvoda.
Osnovni ciljevi primjene CASE proizvoda su:
- obezbjeđenje zadovoljavajućeg kvaliteta projekta i projektne dokumentacije,
- obezbjeđenje zadovoljavajućeg kvaliteta samog programskog proizvoda,
- povećanje produktivnosti projektanata i programera,
- skraćenje vremena projektovanja i realizacije programskog proizvoda,
- obezbjeđenje jednostavnog i jeftinog održavanja programskog proizvoda.
Od CASE proizvoda se očekuje da obezbijede što viši stepen automatizacije kada se obavljaju sljedeći zadaci:
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET