Program GIMP | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Program GIMP". Rad ima 21 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Sadržaj
Sadržaj 1
1. Uvod 2
2. Prvo pokretanje 3
3. Radno okruženje 4
4. Podešavanje radnog okruženja 8
5. Učitavanje i snimanje slika 14
6. Toolbox, kutija sa alatima 17
7. Gimp Toolbox alati 18
8. LITERATURA 21
Uvod
U ovom seminarskom radu obradićemo jedan od najpopularnijih program za obradu grafike pod operativnim sistemom Linux.Njegova popularnost uslovilaje razvoj verzija za operativne sisteme MS Windows i MacOS. GIMP je izdat pod GNU-ovom licencom (GNU General Public Licence GPL2), što u najkraćim crtama govori da je program objavljen sa celokupnim izvornim kodom te da se može menjati i kopirati pod istom licencom.
Sam program se može besplatno preuzeti sa interneta, mada dolazi kao paket u u većini Linux distribucija.
Prva verzija program predstavljena je janura 1996. godine, nakon deset meseci razvoja od strane dvojice studenata, Spensera Kimbela (Spencer Kimball) i Pitera Matis (Peter Mattis). U svom prvom izdanju GIMP je imao dosta ugrađenih alata i sadržao je sistem za dodatke (PlugIn), pa su i drgi razvojni timovi bili u mogučnosti razvijaju program i bezbijedno ih integrišu bez narušavanja njihove funkcijonalnosti. U prvoj verziji postojali su alati za crtanje i operacijama nad kanalima, kao i funkcija opoziva (Undo), što je prestavljalo novinu u programima ove namene.
Uprkos mogućnostima s početka je se program često rušio zbog različitih grešaka u glavnom program kao i u dodatcima.
Na početku program je bio baziran na Motif grafičkoj biblioteci, što je predstavljao veliki problem većem broju korisnika, s obzirom da je Motif veoma skupa komercijalna platforma. Iz tog razloga veliki broj programera koji su želeli da daju svoj doprinos nisu to bili u mogućnosti. Kao i drugi projekti i GIMP je, u svojim ranim fazama razvoja, imao mali broj korisnika koji su podržavali njegov razvoj.
Danas je Gimp prešao brojku 2. Izlazile su mnoge verzije koje su manje ili više stabilno radile. Gimp danas predstavlja veoma ozbiljan alat za obradu grafike i sadrži veliki broj mogućnosti i nosi se rame uz rame za mnogo skupljim komercijalnim programima ove namene.
Sve u svemu Gimp se sastoji od preko 230.000 linija C koda, od čega je veći broj linija pisan ispočetka u evoluciji od izdanja 1.2 do 2.0. Ali sa stanovišta korisničke upotrebe program je ostao sličan izdanjima iz serije 1.x. Zahvaljujući projektu lokalizacije na srpski jezik program je tokom 2003. godine preveden na srpski jezik.
Prvo pokretanje
Nakon prvog pokratanja Gimp-a, on će pokušati da automatski prilagodi program prema korisnikovim potrebama.
Slika 1 [1]
Kao što se vidi na slici 1 pokrenuće se čarobnjak pmoću kojega korisnik podešava osnovne postavke programa:
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET