Princip rada digitalnog fotoaparata | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Princip rada digitalnog fotoaparata". Rad ima 18 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
PREDMET: Digitalna fotografija
TEMA:Princip rada digitalnog fotoaparata
Juni 2012.
SADRŽAJ
UVOD U DIGITALNI FOTOAPARAT 3
1. PRINCIP RADA FOTOAPARATA 4
1.1. PRINCIP RADA ANALOGNOG FOTOAPARATA 4
1.2. PRINCIP RADA DIGITALNOG FOTOAPARATA 6
2. ULOGA I RAD NAJVAŽNIJIH DJELOVA DIGITALNOG FOTOAPARATA 8
2.1. TIJELO DIGITALNOG FOTOAPARATA 8
2.2. OBJEKTIV 8
2.3.BLENDA I F BROJ 9
2.4. ZATVARAČ I BRZINA OKIDAČA 10
2.5. ISO OSJETLJIVOST 11
2.6. KAKO RADI AUTOMATSKO MJERENJE EKSPOZICIJE 13
2.7.OŠTRINA I ZAMUĆENOST FOTOGRAFIJE 17
ZAKLJUČAK 18
LITERATURA 19
UVOD U DIGITALNI FOTOAPARAT
Digitalni fotoaparati funkcionišu na istom principu kao klasični. Objektiv fokusira sliku, otvor blenda i brzinu zatvarača određuju pravilnu ekspoziciju, a raznovrsni modovi- nač ini snimanja su vam na usluzi. S uštinska razlika je što svijetlo kroz objektiv ne pada na film već na čip koji je osjetljiv na svjtlo i zove se CCD (Charge Coupled Device). Kada nešto fotografišemo, slika se upisuje u memorij sku jedinicu koja je neka vrsta diska ili magnetske kartice. CCD je mali slikonski čip koji sadrži na hiljade ili milijone, na svijetlo osjetljivih , elemenata slike koji se zovu pikseli. Svjetlo koje pada na piksel izaziva stvaranje električnog napona, koji se pretvara u niz digitalnih podataka koje može pročitati računar. Što vise piksela sadrži CCD, bolji je kvalitet tj. rezolucija slike. Boje se upisuju tako što se svaki pojedinačni piksel pokriva transparentnim filterom. Svaka grupa od četiri filtera ima jedan crveni, jedan plavi i dva zelena piksela. Konačna boja svakog pojedinačnog piksela se određuje izuzetno složenim računom koji predstavlja proračun svih piksela u odnosu na svaki susjedni.
Slika1. Digitalni i klasični fotoaparati
Digitalni fotoaparati imaju opcije kojima birate kvalitet snimka- tako se zapravo slika upisuje u memorijsku jedinicu- softver digitalnog aparata može napraviti kompresiju slik e prilikom njenog upisa. Na nama je da odlučimo o kvalitetu. Ukoliko izaberemo opciju upisa podataka bez kompresije, kvalitet slike će biti na zavidnom nivou, a ako se odlučimo za kompresiju slike, kvalitet će biti manji, ali će zauzimati četvrtinu ili manje prostora u memoriji od nekomprimirane. Naravno, stepen kompresije je moguće regulisati tako da lako možemo doći do rješenja koje nam, najviše odgovara. Najzastupljeniji formati datoteka kojima se vrši upis podataka su JPEG i TIFF. Neki prouzvođači uspijevaju povećati rezoluciju softverom unutar same kamere.
1. PRINCIP RADA FOTOAPARATA
1.1. PRINCIP RADA ANALOGNOG FOTOAPARATA
Šema 1. 1
Na prikazanoj šemi vidi se fotoaparat koji je danas najuobičajeniji na aparatima sa i zmjenjivim objektivima, a to je takozvani SLR aparat( Single Lens Reflex). Njihova glavna karakteristika je da se gleda direktno kroz objektiv(šema iznad) i samim time u okularu se vidi tačno ono što ćemo snimiti. U stvarnosti ovo nije baš sasvim tačno, ali približno se stvarno snimi ono što se u okulatu vidi.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET