Potrošnja Goriva - Projektovanje informaciono-komunikacionih sistema | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Potrošnja Goriva - Projektovanje informaciono-komunikacionih sistema". Rad ima 36 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Fakultet tehničkih nauka
Predmet: Projektovanje informaciono-komunikacionih sistema
Seminarski rad
Potrošnja goriva
1. Uvod
Realni sistem predstavlja dispečerski centar koji se bavi raspoređivanjem resursa za transport.Potrebno je automatizovati deo poslovnih funkcija ove organizacije koji obuhvata:
1.vođenje evidencije tipova vozila
2.vođenje evidencije vozila
3.vođenje evidencije vozača i
4.vođenje evidencije tura po vozačima
2. Dijagram toka podataka
Pri izradi ovog dijagrama korišćena je metoda strukturirane sistem analize.
Strukturirana sistem analiza (SSA) je metoda za modeliranje procesa organizacionog ili tehnološkog sistema. Spada u grupu najčešće korišćenih i u svetu afirmisanih metoda za modeliranje procesa sistema. Razvijali su je Tom de Marko, E.Yordon, Lari Konstantin, Kris Gejn a kod nas je razvijana na Fakultetu organizacionih nauka (FON), u Beogradu. Strukturiranu sistem analizu sprovode sistem analitičar i korisnici.
Osnovna sredstva za njeno sprovođenje su:
Dijagram toka podataka(DTP),odnosno dataflow dijagram
Recnik podataka(RP)
Dijagram toka podataka predstavlja skup procesa koji se paralelno (istovremeno) izvršavaju u nekoj organizaciji. Često se, međutim, i pogrešno DTP posmatra kao dijagram toka programa. Dijagram toka programa predstavlja jedan sekvencijalni proces u kojem je redosled izvršavanja pojedinih aktivnosti dat i opisan pomocu poznatih upravljačkih struktura(sekvenca, selekcija i iteracija). DTP ne predstavlja jedan sekvencijalni proces, vec skup paralelnih procesa i veza, tokova podataka i skladišta podataka između njih.
Jezik dijagrama toka podataka polazi od pretpostavke da je informacioni (pod)sistem određen (definisan, opisan) definicijom njegovih koncepata:
Izvora /uvira podataka(interfejsa),
Tokova podataka,
Skladišta podataka,
Procesa obrade podataka.
U Oracle-ovom CASE alatu, DESIGNER-u, ovi koncepti se prikazuju na sledeći način:
proces
skladište podataka (datastore)
izvor/uvir podataka
tok podataka
Dijagrami tokova podataka predstavljaju grafički, mrežni prikaz sistema, dakle, njegovih komponenata (izvori/uviri podataka, procesi i skladišta podataka) i veza izmedju njih (tokovi podataka).
Izvor /uvir podataka (I/U) nazivamo one elemente koji se nalaze na granici posmatranog sistema. Od njih izviru ulazni podaci sistema, ili u njih uviru izlazni podaci sistema. Isti izvor /uvir moze imati ulogu izvora i uvira podataka. Naziv izvora/uvira je imenica ,odnosno naziv sistema iz okruženja.
Tok podataka (T) pokazuje kretanje podataka u sistemu. To je vod kojim teče informacija poznate strukture i sadržaja i može biti dokument u sistemu, skup dokumenata, elementarni podatak (kao ime i prezime), neformatizovani skup podataka ili bilo koje znanje. Tokovi podataka koji idu od izvora/uvira podataka nazivaju se ulazni tokovi podataka, tokovi koji iz sistema idu ka izvoru/uviru podataka nazivaju se izlazni tokovi a svi ostali tokovi podataka nazivaju se internim tokovima podataka. U sistemu mogu postojati sledeći tokovi podataka:
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET