Periferne jedinice računarskih sistema | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Periferne jedinice računarskih sistema". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

VISOKA ŠKOLA ZA EKONOMIJU I INFORMATIKU „PRIJEDOR“
SEMINARSKI RAD
Predmet: Arhitektura i funkcija računara Tema: „Periferne jedinice računarskih sistema“
U Prijedoru, januar 2011. god.
1. UVOD
Periferne jedinice su uređaji koji omogućuju komunikaciju korisnika sa računarskim sistemom odnosno omogućavaju u da se podaci upute na obradu i da se nakon obrade u obliku informacija stave na raspolaganje korisniku kao i memorisanje velikih količina podataka i programa. Prema funkciji periferne jedinice možemo svrstati u tri grupe: 1. ulazne periferne jedinice, 2. izlazne periferne jedinice, 3. ulazno-izlazne periferne jedinice.
2
2. ULAZNE PERIFERNE JEDINICE R.S.
Funkcija ulaznih perifernih jedinica je da obezbjede mogućnost unošenja podataka i programa mogućnost upravljanja radom računarskog sistema. Neke od perifernih jedinica vrše analogno-digitalnu konverziju (kraće A/D konverziju), odnosno pretvaraju ulazne podatke iz analognog u digitalni oblik. A/D konverziju realizuju A/D konvertatori. Najčešće korištene i uobičajene ulazne periferne jedinice su: 1. tastatura, 2. miš, 3. grafička tabla, 4. skener, 5. video kamera i 6. mikrofon.
2.1. Tastatura
Kompjuterska tastatura je dio kompjutera sa kojim smo najčešće u fizičkom kontaktu a pomoću nje unosimo podatke alfanumeričkog tipa. Na tipičnom kompjuterskom sistemu tastatura je i sama kompjuter. U suštini tastatura je serija prekidača spojenih na mikroprocesor koji nadgleda stanje svakog prekidača i inicira specifičnu reakciju na promjene u njihovom stanju. Procesor na tastaturi treba da razumije nekoliko stvari koje su značajne za funkcjonisanje tastature:  pozicija tastera na matrici,  količina uranjanja i kako je filtrirati,  brzina kojom se prenosi tipkanje. Unutar tastature se nalazi matrica na kojoj su poredani gumeni svodovi na kojima se konačno nalaze tipke. Kada je neka tipka pritisnuta ona dodiruje matricu koja potom šalje signal (u zavisnosti koju tipku smo pritisnuli) koji se dekodira pomoću procesora što se nalazi u tastaturi. Kada se utvrdi koji je signal u pitanju on se šalje putem kabla (koji je priključen na matičnu ploču) na računar. Konačno, operativni sistem prihvaća taj dekodirani signal i to je završni čin, tada vidimo rezultat. Sve ovo se, naravno, događa jako brzo te skoro nikad nema kašnjenja u
3
prenosu signala sa tastature na računar. Tastature koriste različite tehnologije: ▪ Mehaničke-plastična kupola, ▪ Kapacitativne ne-mehaničke, ▪ Mehaničke-metalni kontakt, ▪ Mehaničke-membranske, ▪ Mehaničke sa pjenastim elementom. Postoji više vrsta tastatura odnosno rasporeda tipki na tastaturi. Najviše je korišten QWERY raspored (u BiH se koristi QWERTZ) koji se većinom koristi u Americi i Evropi. Takođe imamo tastature namjenjene za kineski, arapski, grčki ili neki drugi alfabet. Većina danjašnjih tastatura sadrže tipke sa slovima, numeričke, funkcijske i kontrolne tipke. Najčešći konektori za tastature su 7-pinski IBM PS/2 mini-DIN konektor i 4-pinski USB konektor.
2.2 Miš
Miš je ulazna jedinica koja se koristi za olakšavanje i ubrzavanje u upravljanju računarom. Miš sa najčešće koristi za brže biranje opcija pritiskom na samo jednu tipku što znatno olakšava i ubrzava rad. Danas postoji nekoliko vrsta miševa:  mehanički miševi sa kuglom,  opički miševi, ◦ sa LED diodom, ◦ sa laserom,  bežični miš ◦ RF miševi, ◦ Bluetooth miševi,  biometrički miševi. Miševi sa kuglama su zastarjeli tako da se danas pretežno koriste optički miševi sa LED diodama dok se bežični laserski miševi još probijaju na tržište običnih kupaca zbog relativno visokih cijena. Optički miševi sa LED diodama rade na gotovo svim podlgama bez podmetača. Njihov rad se zasniva na upotrebi male kamere koja snima hiljade slika svake sekunde. LED dioda baca svijetlost na površinu a svijetlost odbijenu od površine prima CMOS (Complimentary MetalOxide Semiconductor) senzor. Kod optičkih miševa sa laserom mnogo je veća detekcija detalja nego kod miševa sa LED tehnologijom.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET