Osnovne karakteristike mrežnih operativnih sistema | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Osnovne karakteristike mrežnih operativnih sistema". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Seminarski rad iz operativnih sistema
-Osnovne karakteristike mrežnih operativnih sistema-
Osnovne karakteristike mrežnih operativnih sistema
Mrežni operativni sistemi
Kao što ni jedan računar ne može da funkcioniše bez odgovarajućeg operativnog sistema, tako ni mreža više računara ne može da funkcioniše bez odgovarajućeg mrežnog operativnog sistema. Bez odgovarajućeg mrežnog operativnog sistema, pojedinačni računari i njihovi korisnici ne mogu da dele resurse. Dakle, treba nam odgovarajuća softverska podrška za rad u mreži.
Za rad neumreženog računara neophodan je operativni sistem. Operativni sistem računara kontroliše raspodelu i korišćenje resursa računara: memorije, procesora, tvrdog diska i perifernih uređaja.
Za rad računara u mreži neophodan je mrežni operativni sistem. Mrežni operativni sistem kontroliše korišćenje mrežnih resursa (datoteka, aplikacija, štampača i drugih perifernih uređaja...) i pristup i prava korisnika u mreži.
Osim što mora da obezbedi sve što i običan operativni sistem, mrežni operativni sistem mora da obavlja i sledeće:
-Da omogući pristup datotekama i resursima na mreži (na primer,
štampačima).
-Da pruži usluge prenosa poruka i/ili elektronske pošte (e-mail).
-Da omogući čvorovima u mreži da međusobno komuniciraju.
-Da odgovori na zahteve aplikacija ili korisnika na mreži .
-Da preslikava zahteve i putanje do odgovarajućih mesta na mreži.
Postoje dve vrste mrežnih operativnih sistema: jedni, koji se dodaju na već postojeći operativni sistem računara; i drugi, gde je sotverska podrška već ugrađena u postojeći operativni sistem. Najpopularniji operativni sistem prve vrste je NetWare firme Novell. Primer za drugu vrstu operativnih sistema su operativni sistemi Windows.
Mrežni operativni sistemi su se veoma promenili u poslednjih petnaestak godina. Prvi operativni sistemi su pravljeni da obezbede korisnicima deljenje datoteka i štampača.
To je značilo da je postavljanje drugih vrsta servera, kao što su Web serveri i serveri aplikacija, zahtevalo da postavite na mrežu više servera sa posebnim funkcijama.
Softver mrežnog operativnog sistema je postao znatno napredniji i sada nudi više usluga - jedan server omogućuje daljinski pristup i Internet usluge i čak služi kao usmerivač izmedu dve podmreže sa različitim IP adresama. Mrežni operativni sistemi su takođe prijateljski naklonjeni mre-žnom administratoru.
Mnogi mrežni operativni sistemi sada imaju pomoćne programe za praćenje rada hardverskih resursa servera i mrežnog saobraćaja. Nekada ste morali da kupujete dodatni softver da biste imali pristojne mogućnosti nadgledanja.
Mrežni operativni sistem može da preuzme na sebe sve poslove regularnih operativnih sistema a može i da se osloni na lokalni operativni sistem i prepusti ih njemu.
Mrežnih operativnih sistema ima dva osnovna tipa:
-Mrežni operativni sistem za mreže ravnipravnih korisnika
-Mrežni operativni sistem za serverske mreže
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET