Neuronske mreže | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Neuronske mreže". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Sadržaj:
1. Uvod - Razvoj neuronskih mreža …….....…………………….......3
2. Definicija neuronskih mreža..……………………………………...5
3. Obrada informacija u neuronskoj mreži…………………………...6
4. Na koji način se učenjem stvara neuronska mreža?.........................8
5. Mreža „širenja unatrag“ (backpropagation)………………...…….10
6. Zaključak….....................................................................................12
7. Literatura……………………………………………………...…..13
1. Uvod - Razvoj neuronskih mreža
1943 - McCullock i Pitts postavljaju temelje za razvoj neuronskih mreža tako što prvi dokazuju da neuroni mogu imati dva stanja (pobuđujuće i umirujuće) i da njihova aktivnost ovisi o nekom pragu vrijednosti.
1949 - Hebb prvi predložio pravilo kojim se opisuje proces učenja (Hebb-ovo pravilo)
1958 - Rosenblatt razvio prvu neuronsku mrežu perceptron, koja je dvoslojna i nije mogla rješavati probleme klasifikacije koji nisu linearno djeljivi (npr. XOR problem)
1974 - razvijena višeslojna perceptron mreža - MLP (Paul Werbos), kao preteča Backpropagation mreže, koja prevladava nedostatak perceptrona uvođenjem učenja u skrivenom sloju
1986 - Backpropagation mrežu usavršuju Rumelhart, Hinton i Williams, ona vraća ugled neuronskim mrežama, jer omogućuje aproksimiranje gotovo svih funkcija i rješavanje praktičnih problema
Od tada raste znanstveni i komercijalni interes za neuronske mreže. Razvijeni su brojni algoritmi za neuronske mreže, no najveću komercijalnu upotrebu do danas ima mreža "širenje unatrag" (eng. Backpropagation).
Slika 1. Neuroni u živčanim sustavima(http://eris.foi.hr)
2. Definicija neuronskih mreža
Neuronska mreža je međusobno povezana nakupina jednostavnih elemenata obrade, jedinica ili čvorova, čiji se načini djelovanja otprilike temelji na neuronima kod životinja. Sposobnost obrade mreže je posljedica jačine veza među tim jedinicama, a postiže se kroz proces adaptacije ili učenjem iz skupa primjera za uvježbavanje.
3. Obrada informacija u neuronskoj mreži
U umjetnoj neuronskoj mreži obrada se informacija također izvodi u jedinicama koje zovemo neuronima ili elementima za obradu. Izraz neuron označava osnovnu jedinicu u modelu neuronske mreže koja je namijenjena obradi podataka (zbog toga su izrazi "jedinica obrade" ili "elementi za obradu" korišteni često kao sinonimi za neuron). Umjetni neuron također ima više ulaza od kojih prima informacije (oni su analogni dendritima kod živih neurona), zbraja ih s pomoću neke zbrojne funkcije i tako stvara svoju internu aktivaciju. Zatim se u neuronu s pomoću funkcije prijenosa mijenja taj zbrojni ulaz. Funkcija prijenosa može biti diskontinuirana funkcija skoka, ili neka kontinuirana funkcija, kao npr. sigmoida ili tangens-hiperbolna funkcija.
Primjer: Što se događa u jednom neuronu?
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET