Multimedijalni hardware - DVD | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Multimedijalni hardware - DVD". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

JAVNA USTANOVA GIMNAZIJA „VASO PELAGIĆ“
BRČKO DISTRIKT BOSNE I HERCEGOVINE
MATURSKI RAD
TEMA: Multimedijalni hardwere DVD
Brčko, maj 2013. Godine
SADRŽAJ:
SADRŽAJ: 2
UVOD 3
1. TEHNIČKE KARAKTERISTIKE 4
1.1. Opticki zapis 4
1.2. Velicina i kapacitet 5
Slika 3. Kapacitet DVD medije 5
1.3. Zaštita medija 5
1.2.1. Analogna zaštita Macrovision 6
1.2.2. Content Scrambling System (CSS) 6
1.2.3. Content Protection for Prerecorded Media (CPPM) 6
1.2.4. Regionalna zaštita 6
2. Formati DVD zapisa 7
2.1. DVD-ROM (DVD-DATA) 7
2.2. DVD-Video 7
2.3. DVD-Audio 8
3. Zapisivi formati – Minus protiv plusa 10
3.1. DVD-R/RW 11
3.2. DVD+R/RW 11
3.3. DVD-RAM 11
3.4. Buducnost je plava 12
ZALJUČAK 12
LITERATURA 14
UVOD
DVD je standard optickih diskova nastao 1995. Razvio se iz CD-a i srodnih tehnologija. Prvi koraci su napravljeni još 1993. kada su dva tabora, jedan okupljen oko Toshibe, a drugi oko Sony-a i Philipsa. Kako bi se izbjegao rat formata slican onom izmedu VHS i Betamax traka, obje su se strane udružile i izbacile jedinstveni standard – DVD. Službeni standard objavio je konzorcij 10 kompanija, uz doprinos mnogih drugih kompanija i pojedinaca:
• Hitachi
• JVC
• Matsushita
• Mitsubishi
• Philips
• Pioneer
• Sony
• Thomson
• Time Warner
• Toshiba
U julu 1997. DVD Consortium je preimenovan u DVD Forum, organizaciju otvorenu svim kompanijama . 2003. godine DVD Forum je cinilo 220 kompanija iz svih krajeva svijeta. Naziv DVD potice od "Digital Video Disc". Neki clanovi DVD Forum-a željeli su promijeniti frazu u "Digital Versa tile Disc" kako bi naglasili da sadržaj DVD-ova nije ogranicen samo na video. Me dutim prijedlog nije prošao i DVD Forum je 1999. godine odred io da akronim DVD nema nikakvog posebnog znacenja.
DVD logo je na pocetku bio u vlasništvu Time Warner-a no prepušten je DVD FLLC-u (DVD Form at/Logo Licensing Corporation). Nakon nekih preinaka koje je zaht ijevala filmska industrija (CSS enkripcija i podjela na zone), DVD je postao vodeci standard za distribuciju filmskih i video sadržaja te poslao VHS u mir ovinu. Vrlo brzo CSS zaštita je razbijena, isto se dogodilo i sa regio nalnom zaštitom. No niža cijena proizvodnje medija i niža cijena DVD playera b ila je neupitna. I u racunalnom segmentu DVD se probio pružajuci kori snicima racunala velik i jeftin kapacitet prenosnih medija. Najmanje uspjeh a imao je DVD na audio tržištu: novi standard DVD-Audio jednostavno nije bi o toliko bolji od audio CD-a, a nije ispravio njegove najvece mane.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET