Monitori | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Monitori". Rad ima 7 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Seminarski rad iz informatike i računarstva
Monitori
Sadržaj
Uvod
Monitor, odnosno displej, je izlazni uređaj koji prikazuje računarske signale kao sliku koju korisnik vidi. On je važna komponenta računarskog sistema, jer se preko njega i tastature vrši komunikacija korisnika sa računarom. On pokazuje korisniku šta računar radi. Rezultati računara, kao i eventualne programske poruke prikazuju se na monitoru.
Vrste
Monitori se mogu klasifikovati na više načina, koji su međusobno nezavisni i ne isključuju jedan drugi. Jedna od podela prema korišćenoj tehnologiji deli ih na:
CRT (Catode Ray Tube) – monitori sa katodnom cevi
LCD (Liquid Crystal Display) – monitori sa tečnim kristalom
LED (Light Emitting Diode) – monitori sa svetlosnim diodama
GPD (Gas Plasma Display) – monitori sa gasnom plazmom
CRT
LCD
LED
LED monitori se sastoje od velikoh broja vrlo malih LED dioda poređanih u obliku mreže na ekranu. Svaka diode je čini jedan pixel. U zavisnosti od primljenog signala, svaka dioda zasvetli odgovarajućim intenzitetom svetla čime se formira slika na ekranu.
...............................NAMERNO UKLONJEN DEO TEKSTA.................................
GPD
GPD monitori su monitori sa gasnom plazmom I sastoje se od minijaturnih sijalica napunjenih gasom i poslaganih u mrežu između dve staklene ploče. Dva druga zaslona sadrže električne provodnike poređane u redove. Provodnici u zaslonima su pod pravim uglom tako da čine mrežu. Ovi provodnici povezani su sa svakom od minijaturnih sijalica. Svaka sijalica u mreži zasvetli određenim intenzitetom na osnovu dobijenog signala u preseku njenih provodnika, čime se formira slika na ekranu.
A drugi način klasifikacije monitora je podela na :
monohromatske monitore
kolor monitore – monitore u boji
Monohromatski monitori
Kod njih je cela površina ekrana jedne boje, najčešće crne, ali i žute, zelene ili bele, a slova, crteži ili slike u različitim intenzitetima druge boje koja se dobro ističe na podlozi. Iako su ovi monitori znatno jeftiniji od monitora u boji zbog zahteva savremenih programa sada se vrlo retko koriste.
Kolor monitori
Kod monitora u boji katodna cev se sastoji od tri nezavisna elektronska topa i tri fosforescentna zaslona (za svaku boju po jedan, crveni, zeleni i plavi). Svaki pixel zaslona sastoji se takođe iz tri osnovna pixela boja. Kombinacijom intenziteta i nijansi tri pixelaa boja dobija se na pixelu zaslona boja koja odgovara toj kombinaciji osnonih boja. Ovi monitori se još i nazivaju RGB monitori (Red Green Blue). Različitim bojama pixela ekrana formira se slika. Broj boja koje mogu da se prikažu jednim pixelom zavisi od memorije grafičke kartice i rezolucije ekrana.
Najpoznatiji proizvođači
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET