Modeli elektronskog poslovanja | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Modeli elektronskog poslovanja". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
SADRŽAJ
1. ELEKTRONSKO POSLOVANJE 1
2. MODELI ELEKTRONSKE TRGOVINE 5
2.1 B2C (BUSINESS-TO-CONSUMER) MODEL ELEKTRONSKE TRGOVINE 6
2.2 B2B (BUSINESS-TO-BUSINESS) MODEL ELEKTRONSKE TRGOVINE 8
2.3 B2B, B2C – osnovne razlike 9
2.4 B2E (Business to Employees) 9
2.5 C2C (Customer to Customer ) 9
3. ELEKTRONSKO POSLOVANJE UNUTAR ORGANIZACIJE (intrabusiness) 10
4. B2B2C (Business to Business to Customer ) 10
5. C2B2C (Customer to Business to Customer ) 11
6. MOBILNA TRGOVINA (m-commerce) 11
7. MODELI ELEKTRONSKIH TRŽIŠTA 12
ZAKLJUČAK 13
LITERATURA 14
1. ELEKTRONSKO POSLOVANJE
U modernom svijetu povećane globalizacije tržišta i ekonomske regionalizacije, poslovanje ne može biti uspješno bez upotrebe mo dernih informacionih tehnologija. Umrežavanje preduzeća i javne admini stracije i razvoj Interneta (slika 1) doveli su do velikih promijena u načinu i efikasnosti rada poslovnih sistema.
Slika 1 Broj korisnika Interneta u svijetu
Omogućena je jednostavna i brza komunikacija, gotovo trenutno prenošenje velikih
količina podataka na velike udaljenosti, jednostavno objavljivanje i až uriranje multimedijalnih dokumenata i njihova konstantna globalna dostupnost, digitalna isporuka dobara i usluga, direktno plaćanje putem Interneta, stvaranje virtuelnih organizacija itd. Sve to predstavlja elemente novog oblika poslovanja, tzv. elektronskog poslovanja (electronic business).
Elektronsko poslovanje je opšti koncept koji obuhvata sve oblike poslovnih transakcija ili razmjene informacija koje se izvode korišć enjem informacione i komunikacione tehnologije i to:
između preduzeća,
između preduzeća i njihovih kupaca, ili
između preduzeća i javne administracije.
Elektronsko poslovanje uključuje i elektronsko trgovanje dobrima i uslugama. Elektronsko poslovanje može se posmatrati sa više stanovišta.
Sa aspekta komunikacija elektronsko poslovanje je elektronska isporuka informacija, proizvoda i usluga i elektronsko plaćanje korišćenjem računarskih i drugih komunikacijskih mreža.
Sa poslovnog aspekta to je primjena tehnologije u svrhu automatizacije poslovnih transakcija i poslovanja.
Sa stanovišta usluga to je alat koji omogućuje smanjenje troškova poslovanja uz istovremeno povećanje kvaliteta i brzine pružanja usluga.
Elektronsko poslovanje ima korijene u sedamdesetim godinama prošlog vijeka, nastankom elektronskog prenosa gotovine (EFT, Electronic Fund Transfer) koji se odvija izmeđ u banaka putem sigurnih privatnih mreža.
Osamdesetih godina razvijena su dva nova oblika elektronskog poslovanja:
elektronska razmjena podataka (Electronic Data Interchange - EDI) i
elektronska pošta.
Obje tehnologije su doprinjele znatnom smanjenju količine papira u upotrebi i
povećanju automatizacije poslovanja. Elektronska razmjena podataka (EDI) omogućila je
preduzećima slanje i prijem poslovnih dokumenata u standardnom elektronskom obliku i to putem sigurnih privatnih mreža. Međutim, EDI je skupa tehnologija i nju uglavnom koriste velika preduzeća.
Mala i srednja preduzeća su umjesto privatnih mreža koristila on-line servise mreža sa dodatom vrednošću (Value Added Networks, VAN ), koje posjeduju programe koji omogućavaju elektronsku razmj enu podataka.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET