Metodologija i funkcionisanje informacionog sistema upravljanja proizvodnjom - proizvodnim procesom | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Metodologija i funkcionisanje informacionog sistema upravljanja proizvodnjom - proizvodnim procesom". Rad ima 29 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UVOD
Informacioni sistem zahvaljujući organizaciji unutrašnje sredine obavlja funkcije prikupljanja, prenosa, memorisanja i obrade informacija, prema ciljevima, zadacima i iz njih izvedenim eksternim osobinama koji se postavljaju u njegovoj spoljašnjoj sredini. Ciljevi razvoja informacionog sistema formuliše se kao doprinos ciljevima organizacije: povećanje produktivnosti rada, skraćenje perioda isporuke robe od trenutka dobijanja narudžbine, povećanje iskorišćenja kapaciteta, poboljšanje operativnog plana, smanjenja obrtnih sredstava snižavanja zaliha, itd.
Zadaci koje informacioni sistem treba da obavi u svojoj spoljašnjoj sredini su: u proizvodnoj funkciji da omogući dobijanje o potrebnom materijalu, radu i vremenu za realizaciju zadatog proizvodnog programa, u planskoj funkciji informacije o realizaciji planova i odstupanjima, u računovodstvenoj funkciji, obračunu proizvodnje, informaciji o stanju zaliha, itd.
Zadaci informacionog sistema su određeni:
Organizacionom funkcijom (proizvodnja, finansijska, računovodstvena, planska)
Radnim procesom (planiranje proizvodnje, obračun proizvodnje, izdavanje periodičnog obračuna)
Aktivnošću u radnom procesu
Zadaci koje informacioni sistem treba da obavi u unutrašnjoj sredini su: generisanje, izbor strukture sistema za obradu podataka, generisanje alternativa i izbora računskog sistema, generisanje i izbor fizičke organizacije podataka, programa i procedura funkcionisanja informacionog sistema.
1. Metodologija i model metodologije
Metodologija je nauka o celokupnosti svih oblika i načina istraživanja pomoću koji se dolazi do objektivnog i sistematskog naučnog znanja.
Slika 1. Model metodologije PIS
2. Metodologija razvoja informacionih sistema
2.1. Uvod u metodologiju razvoja informacionih sistema
Metodologija se može definisati kao metoda plus idejni pristup. Sadrži u sebi kolekciju procedura, tehnika, alati i dokumentacionih pomagala potkrepljenih filotofijom, koji potpomažu izgradnju informacionih sistema.
Metodologija predstavlja skup načela IS, koji se u određenoj situaciji svodi na metodu jedinstveno prikladnu toj situaciji.
Komponente metodologije se mogu razvrstati u sledećih pet tačaka:
Etape projekta
Zadaci za svaku pojedinu etapu
Izlazi (projektna dokumentacija)
Preporuke (vodič) odabranih tehnika i pomagala
Način upravljanja projektom i nadzorom projekta
Cilj metodologije je da omogući sistematski postupak razvoja kojim će se moći pratiti napredak, uspostavi komunikaciju između učesnika uključenim u izgradnju IS (poslovodstvo, korisnici, analitičari, programeri), osigura skup tehnika koje će omogućiti da se zadaci izvršavaju na standardne i proverene načine, osigura efikasan andzor sa ciljem uočavanja grešaka u ranim fazama. Osim navedenog, cilj metodologije je da omogući elastične promene poslovanja i tehnologije (npr. odvajanjem analize i oblikovanja), uokviri razvojnu strategiju kojom će se ukloniti ad hoc rešavanje problema, odredi ili ukaže kada i u kojoj meri je potrebno uključivanje korisnika, te potiče i omogućava uključivanje korisnika kada se za to ukaže potreba. Metodologija omogućava da se dovoljno pažnje posveti analizi poslovanja, čime će se osigurati izrada sistema koji odgovara poslovanju i zahtevima korisnika.
Jeftinije je otkriti i popraviti grešku u ranim fazama, jer je lakše popraviti dokumentaciju nego menjati programski kod. Izmene u kasnijim fazama zahtevaju promene rezultata prethodnih faza. Lakše je pronaći grešku tokom faze u kojoj je nastala, nego tražiti je i popravljati na osnovu posledičnih učinaka primećenih u kasnijim fazama.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET