Maliciozni softver | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Maliciozni softver". Rad ima 9 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

AKADEMIJA ZA DIPLOMATIJU I BEZBEDNOST
OSNOVNE AKADEMSKE STUDIJE
Predmet: Zaštita i bezbednost informacija
SEMINARSKI RAD
Tema: MALICIOZNI SOFTVER
-Beograd, 2012.-Sadržaj:
Uvod 3
Virus 4
Crv 5
Trojanski konj 5
Spyware 5
Backdoor 6
Rootkit 6
Adware 7
Zaključak 8
Literatura 9
Uvod
Osim klasičnih računarskih virusa obuhvata sve vrste softvera koje mogu da ugroze računarski sistem ili računarsku mrežu, kao što su trojanski konj, računarski crv, rutkit (rootkits), bekdor (backdoor), advera (adware), različite vrste spajvera (spyware) i dr. štetnog softvera.
Virus
Definicija virusa jednog od poznatih računalnih stručnjaka dr. Fredericka Cohena glasi ovako: “Virus predstavlja program koji može inficirati druge programe, modifikujući ih tako da uključe novu kopiju njega samoga, po potrebi takođe modifikovanu.“ Virus zarazi (inficira) neki program tako što mu promeni tok i širi se ubacivanjem svog koda u druge datoteke, što znači da će se pri pokretanju programa nakon što je zaražen prvo biti pokrenut virus, koji će onda pokrenuti legitimni program kako bi se prikrio. Mora se napomenuti da svaki maliciozni softver koji uništava podatke, prati korisnikove navike korišćenja računara ili Interneta, instalira drugi maliciozni softver na zaraženi računar i/ili krade lozinke korisnika nije virus ako se ne replikuje na spomenuti način.
Virus ima tri glavne kompontente:
infekcija - omogućava širenje virusa;
nosiva komponenta (payload) - glavna aktivnost virusa, ako se izuzme širenje, destruktivni virusi pomoću nje brišu datoteke ili čine drugu štetu nad podacima;
funkcija za okidanje (trigger) - određuje vreme ili događaj tokom kojeg će biti pokrenuta nosiva komponenta.
Crv
Crvi se šire putem računarske mreže i ne moraju inficirati nijednu datoteku na računaru, za razliku od virusa. Delimo ih na mrežne crve i one bazirane na domaćinu (host computer worms). Mrežni crvi imaju više delova, od kojih je svaki pokrenut na posebnom računaru i provodi najčešće različitu aktivnost, pa upotrebljavaju računarsku mrežu za komunikaciju između delova. Mrežni crvi ponekad imaju glavni deo koji upravlja onim drugim delovima, a poznati su pod nazivom octopus (hobotnica). Crvi bazirani na domaćinu se nalaze u potpunosti na inficiranom računaru i upotrebljavaju mrežnu komunikaciju samo u svrhu širenja na druge računare. Njihovu podkategoriju čini vrsta crva koja se zove rabbit (zečevi) koji prestaju raditi nakon uspešnog inficiranja drugog računara, što znači da na jednom računarskoj mreži može postojati samo jedna njihova kopija.
Trojanski konj
Spyware
Spyware ili špijunski softver prikuplja informacije o korisniku bez njegovog znanja. Tipično se nastoji prikriti i otežati svoju detekciju. Uglavnom se tajno instaliraju na računare, ali ih na javnim ili korporativnim računarima firmi može instalirati vlasnik tih računara, često u obliku keyloggera kako bi pratili ostale korisnike navedenih računara.Tako može prikupljati osobne informacije korisnika, popis internetskih stranica koje posećuje, preusmeravati na zaražene stranice, instalirati ostali maliciozni softver, usporavati internetsku vezu, menjati postavke računara menjati početnu stranicu internetskog pregleda u novu itd.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET