Magnetna pohrana podataka | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Magnetna pohrana podataka". Rad ima 8 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Sadržaj:
Uvod – koji su to uređaji za magnetnu pohranu podataka? 2
Magnetska vrpca 3
Magnetska kartica 4
Magnetski bubanj 5
Disketa (Floppy Disk) i HDD (Hard Disk) 6
Zaključak 8
Literatura 9
1. Uvod – koji su to uređaji za magnetnu pohranu podataka?
Općenito, uređaji za pohranu podataka su vanjske memorije. Na njih se pohranjuju podaci i računalni programi koje želimo sačuvati na kraće ili duže vrijeme. Po potrebi te podatke možemo izvući i prenijeti ih s jednog računala na drugi. To se može učiniti pomoću interneta, LAN-a, floppy diska, optičkih diskova ili u posljednje vrijeme to se sve više obavlja pomoću kompaktnih i brzih usb diskova i prijenosnih hard diskova.
Uređaje za pohranu podataka dijelimo na:
magnetsku vrpcu,
magnetski disk i
optički disk.
U ove vrste memorija prema nekim podjelama, ubrajaju se i disketa i magnetske kartice. Vanjske memorije rade pod kontrolom upravljačkih jedinica i vlastitih upravljačkih jedinica koje zovemo kontrolerima. U ove memorije spada i magnetski bubanj koji se danas koristi.
U magnetske uređaja, o kojima ćemo u ovome seminaru pisati su:
magnetska vrpca,
magnetska kartica,
magnetski bubanj,
disketa i
hard diskovi.
2. Magnetska vrpca
Presvučena je slojem feromagnetskog materijala, a podloga je od umjetnog (feromagnetskog) materijala.
Magnetska vrpca radi na način da vrpca putuje ispred glava za čitanje, pisanje i brisanje. S pomoću magnetskog polja glave upisuju, brišu ili čitaju podatke. Podaci se brišu na način da glava za brisanje demagnetizira vrpcu, što dovodi do uklanjanja podataka s vrpce. Podaci na vrpcu mogu se upisivati kao pakirani i nepakirani. Zapisuju se sekvencijalno, jedan iza drugog. Ovisno o tipu magnetske vrpce, na 1 cm nalazi se 320, 640 ili 2500 bajtova. Broj bajtova po jednici duljine određuje gustoću zapisa, a gustoća zapisa određuje kapacitet vrpce.
Norme zapisa kod magnetskih vrpci: QIC, DAT, PC/T, VCR, D/CAS...
Magnetska vrpca se u današnje vrijeme sve manje koristi i nastoji se istisnuti iz upotrebe. Razlozi tome su njena sporost zbog sekvencijalne obrade, mali kapacitet memorije, nespretno rukovanje i osjetljivost na vanjske utjecaje. Jedina prednost im je niska cijena i što su najduže u upotrebi.
Slika 1. Audio kazeta (Internet) Slika 2. Magnetska vrpca (fotografirano)
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET