Kodovi i kodiranje | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Kodovi i kodiranje". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SADRŽAJ :
1.UVOD ………………………………………………………………………………….str.3
2.KOD……………………………………………………………………………………str.4
3.OSNOVE TEORIJE KODIRANJA……………………………………………………str.4
4.DEKODIRANJE……………………………………………………………………….str.5
5.TETRADNI KODOVI…………………………………………………………………str.5
5.1. Gray kod……………………………………………………………………..str.5
5.2. Aiken kod……………………………………………………………………str.5
5.3. Exzess kod……………………………………………………………………str.5
5.4. BCD kod……………………………………………………………………..str.5
6.PRIMJERI ZADATAKA ZA KODIRANJE…………………………………………..str.6
7.ASCII KOD……………………………………………………………………………..str.7
7.1. Dva ASCII koda……………………………………………………………..str.9
7.2. Značenja pojedinih instrukcija ASCII koda…………………………………str.11
8.EBCDI KOD……………………………………………………………………………str.12
9.UNICODE………………………………………………………………………………str.13
10.ZAKLJUČAK…………………………………………………………………………str.14
11.LITERATURA………………………………………………………………………..str.15
1. UVOD:
Računalo razumije samo binarni jezik , jezik koji se sastoji od dva simbola, „0“ i „1“. Unutar
računala znakovi su prikazani pomoću binarnih brojeva. Postupak pripisivanja simbola znakovima vanjskog svijeta naziva se kodiranje. Skup takvih simbola naziva se kod. Kodni sustav je dogovor o načinu kodiranja. Najrasprostranjeniji kodni sustav je ASCII kod ( kratica od: American standard code for information intercharge). Svaki simbol i znak je predočen jednim sedmeroznamenkastim binarnim brojem, a ukupno je na raspolaganju 27 =128 znakova. Postoji i proširen , osambitovni ASCII u kojem se prvih 128 znakova rabi kao i u osnovnom ASCII-u , a preostalih 128 znakova se rabi za slova različitih zemalja , pa postoji mnogo različitih proširenih ASCII normi. U Hrvatskoj se primjenjuje nekoliko različitih kodnih normi.
2.KOD
- Kodovi su nastali u srednjem vijeku. U povijesti se spominju kodovi još iz XIII. i XIV. stoljeća koji su primjenjivani u nekim talijanskim državicama. I Dubrovačka Republika je imala neke slične šifre. Disciplina koja se bavi proučavanjem i otkrivanjem kodova i šifri zove se kriptografija.
Kod je u najširem smislu sustav znakova pomoću kojega sudionici komunikacije (najmanje dva) komuniciraju. Svaki kod da bi bio kodom mora imati popis svih znakova, propis po kojemu se ti znakovi slažu i opis tih znakova.
Kod je vrsta šifre kod koje se riječi, rečenice, dijelovi riječi i rečenica, slova i brojevi otvorenog teksta zamjenjuju grupama slova ili brojki - kodnim zamjenama. Kodovi se najčešće izrađuju u obliku rječnika. Sadrže nekoliko desetina tisuća otvorenih izraza, od kojih svaka ima po jednu ili više kodnih zamjena, skupine od po 2, 3, 4 ili 5 slova ili brojeva. Kao i ostale vrste šifri i kodovi su namijenjeni osiguranju tajnosti sadržaja povjerljive poruke (vojne, diplomatske i druge). Kodom se postiže i skraćivanje teksta.
3.OSNOVE TEORIJE KODIRANJA
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET