Karakteristike računarskih sistema I stanje na tržištu | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Karakteristike računarskih sistema I stanje na tržištu". Rad ima 9 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
SEMINARSKI RAD
Tema:
Karakteristike racunarskih sistema I stanje na trzistu
Predmet:
Informaciono komunikacione tehnologije
Uvod
Tema seminarskog rada:
Karakteristike racunarskih sistema I stanje na trzistu
Posetite neku od lokalnih prodavnica kompjutera ili putem interneta sprovedite istraživanje online prodavnica kompjuterske opreme kako biste se upoznali sa cenama I karakteristikama desktop I laptop kompjutera koji se trenutno mogu naci na tržištu.Pri tom naročitu pažnju obratite na sledeće karakteristike:
-Marku
-Model
-Brzinu mikroprocesora
-RAM memoriju
-Keš memoriju
-Skladišni kapacitet hard diska
-Instalacije softvera I druge karakteristike.
Arhitekturu procesora čine:
1)programski dostupni registri
2)tipovi podataka
3)format instrukcija
4)načini adresiranja
5)skup instrukcija
6)mehanizam prekida
Navedena struktura predstavlja suštinu principa rada svakog procesora. Procesor u svom radu izvršava naredbe, a svaka od njih se sastoji iz određenih faza.
Faze izvršavanja jedne naredbe
Faze u izvršavanju jedne naredbe su:
1)čitanje naredbe
2)određivane adrese
3)čitanje operanda
4)izvršenje operacije
5)smeštanje rezultata
6)obrada prekida
Da bi procesor izvršio naredbu on najpre treba da je dohvati iz memorije.Potom je potrebno odrediti adresu operanda nad kojima se izvršava operacija.Konkretno, ako se radi o sabiranju dva broja, potrebno je odrediti adresu tih brojeva u radnoj memoriji.Adresirani podaci se potom dovlače iz radne memorije.Operandi su podaci nad kojima se vrši izračunavanje.Ostaje još da se izvrši operacija,konkretno- da se izvrši sabiranje.Rezultat operacija mora da se smesti nazad u memoriju.
Naredbe i podaci
Naredbe ili instrukcije (procesoru) su binarne reči pomoću kojih se definiše vrsta operacije koja se izvršava.Podaci su binarne reči nad kojima se vrši obrada.
Komunikacija između procesora i memorije obavlja se preko magistrala.Sadrzaj memorije čine nizovi jedinica i nula,odnosno bita.Da bi se izvršio pristup svakoj memorijskoj ćeliji,potrebno je utvrditi njihovu adresu.Numeracija bita ide sa krajnje desne strane,od bita najmanje vrednosti t.j.od 0 do n-1.Konkretno za šesnaest bita numeracija bi bila od nula do petnaest.
Keš memorija
Naziv potice od reči cash sto u prevodu znači skrivena memorija.Ona je realizovana hardverski,skrivena od programera,što bi znacilo da programer ne moze da utice na nju.Razlog uvođenja keš memorije je relativno vreme pristupa radnoj memoriji.Keš memorija se koristi za ubrzavanje pristupa radnoj memoriji,a samim tim i za ubrzavanje rada racunara.Njen kapacitet je znatno manji od kapaciteta radne memorije,ali je vreme koje je potrebno za rad veličine manji od vremena pristupa radnoj memoriji.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET