Istorijski razvoj računara | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Istorijski razvoj računara". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Visoka poslovna škola strukovnih studija Leskovac
OSNOVI INFORMATIKE
ISTORIJSKI RAZVOJ RAČUNARA
- Seminarski rad –
Smer : Finansije i bankarstvo
Leskovac, 2012
Sadržaj:
Uvod ...................................................................................................3
Početak razvoja informacionih tehnologija..........................................4
Razvoj računara u XX veku..................................................................4
Era elektromehaničkih računara ……………………………......................5
Računari prve generacije……………………………………………..6
Računari druge generacije …………......................................…….…7
Računari treće generacije…………......................................................9
Rač unari četvrte generacije………….................................................10
Računari pete generacije………………….........................................12
Zaključak………………………………………………...………….14
Literatura……………………………………………………………15
Uvod
Ako bi se govorilo o jedinstvenoj klasifikaciji razvoja kompjutera, odnosno kompjuterske tehnologije moglo bi se reći da takva jedinstvena klasifikacija ne postoji. Ipak po određenim kriterijima razvoj se može klasifikovati u nekoliko generacija, tačnije u pet generacije koje će pobliže biti objašnjene u daljem tekstu. Osim dole navedenih generacija u razvoju kompjutera potreba za vršenjem matematičkih operacija je bila poznata još iz starih vremena ali nedostatak i nerazvijenost tehnologije doveli su do toga da su se i najjednostavnije matematičke operacije, bile veoma komplikovane i teško izvodive. Protekom vremena i usavršavanjem različitih tehnologija postepeno se dolazilo i do otkrića koja su doprinosila što bržem i progresivnijem razvoju kompjuterske tehnologije, a na osnovu takvog potepenog razvoja, stvorena je i klasifikacija razvoja kompjuterske tehnologije.
Početak razvoja informacionih tehnologija
Kao začetnik informatike smatra se Britanac Charles Babbage . On je1812 godine izmislio diferencn u i analitičku mašinu za računanje. Diferencna mašina je zamišljena samo za računanje četiri osnovne aritmetičke radnje: sabiranje, oduzimanje, množenje i deljenje . Analitička mašina je zapravo pretiča današnjeg savremenog računara, zamišljena za nalaženje rešenja bilo kog matematičkog izraza, za koji znamo redosled operacija pomoću kojih taj izraz može biti rešen (danas skup operacija određenog redosleda nazivamo algoritam). Charles Babbage da u najuobičajnim uređajima za računanje – matematičkim, astronomskim, tablama za navigaciju postoji mnogo grešaka. Dok je studirao na nauniverzitetu Kembridž predložio je mogućnost računanja stavki tabela pomoću parnihmašina. Ova želja je postala tema njegovog života i on je počeo da pravi Difference Engine s ciljem da se izračunavaju stavke navigacije i druge tabele. Kasnije je tražio pomoć britanske vlade i dobio prvu vladinu dozvolu za kompijutersko istraživanje – događaj koji se ponovio sto godina kasnije u Americi da bi se pomoglo pravljenje ENIAC-a na univerzitetu u Pennsylvaniji.Kasnije Charles Babbage je napustijo taj rad i napravio analitičku mašinu koja ima osnovne komponete modernog računara i koja je doprinjela da se Charles Babbage opisuje kao otac računara. Posle sebe nije ostavio dobru dokumentaciju pa njegove ideje nisu bile šire prihvaćene, jednostavno zbog nedostatka komunikacije. Charles Babbage se vratio svojim planovima za Difference Engine i završio 21 crtežaza konstrukciju druge verzije, ali ga i dalje nije mogao sam završiti. 1991.god. na dvestotu godišnjicu njegovog rođenja, naučni muzej u Kensingtonu, u Engleskoj je napravio kopiju ovih crteža i pronašao samo mali broj očiglednih grešaka.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET