Internet | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Internet". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
SADRŽAJ
INTERNET
Razvoj
Povezivanje na Internet
Servisi
Softver za intenet - Web čitači, programi za rad sa elektronskom poštom...
Programi za izradu Web prezentacija
Pronalaženje informacija na itnernetu - Mašine za pretraživanje
Konferencije na internetu
Intenet trgovina i novčane transakcije
Zaštita i mere bezbednosti
Intranet
Extranet
Internet
Razvoj
Internet je najveća postojeća grupa međusobno povezanih računara. Međusobno povezani računari se nazivaju računarska mreža ili samo mreža. Povezivanje računara koji su prethodno bili nepovezani je značajno zato što je omogućilo ljudima koji ih koriste da međusobno razmenjuju informacije.
Internet je novi način komuniciranja i informisanja koji ne zamenjuje poštu, telefon, telefaks, novine, radio ili televiziju, već donosi jedan novi kvalitet koji prethodno navedena sredstva komunikacije nemaju. Međutim, u početku nije bilo tako. Glavni uslov nastanka Interneta bio je tehnološko-finansijske prirode. Bilo je potrebno da ukupan broj računara na svetu postane dovoljno velik da bi ideja o njihovom povezivanju i neprestanom korišćenju usluga koje ti računari pružaju imala smisla.
Da bi kompjuteri postali “masovna roba” cena jednog računara nije smela da bude prevelika. Taj uslov je ispunjen krajem 70-tih godina prošlog veka kada su počeli da se prodaju minikompjuteri. Jedan minikompjuter je opsluživao više korisnika jedne ustanove (kod nas su banke i velika preduzeća počela da nabavljaju minikompjutere). Bilo je to romantično vreme, vreme velikih elektronskih računarskih centara i čudaka u belim mantilima koji su “opsluživali” kompjutere.
Počinje i umrežavanje. Kompanija koja ima po svojim odelenjima više miniračunara se najčešće odlučuje da formira lokalnu mrežu (engl. LAN – Local Area Network) i tako omogući bolje korišćenje postojeće opreme. Vrlo brzo se razvilo tržište lokalnih mreža. Svako je kupovao mrežu po svojim potrebama i mogućnostima. Ne treba ni pominjati da je svaki proizvođač imao jedinstvenu tehnologiju. “Jezik” (engl. Protocol) kojim su “razgovarali” računari u jednoj mreži potpuno se razlikovao od “jezika” neke druge mreže. Ako je formiranje Interneta bilo Vavilonska kula toga vremena, onda je Bog na vreme učinio da se graditelji među sobom ne razumeju.
Tada inženjeri čine prvi veliki prodor prema prevazilaženju problema komunikacije lokalnih mreža uvođenjem novog načina povezivanja veoma udaljenih računara. Tehnologija se zove WAN (engl. WAN – Wide Area Network) a uvodi sledeću novost: omogućava komunikacije udaljenih lokalnih mreža, bez obzira na protokole koje te mreže koriste. Tehnički gledano WAN zahteva da svaka od lokalnih mreža koje učestvuju u komunikaciji odredi jedan specijalni kompjuter, čiji će zadatak biti prijem i slanje poruka kroz WAN.
I taman kad bismo pomislili da je način povezivanja svih računara bio na dohvat ruke, istorija upozorava: kao što su razni proizvođači LAN tehnologija imali međusobno nekompatibilne standarde, tako su i proizvodjači WAN tehnologija krenuli svako svojim putem. Zaključak: računarske mreže kasnih 70-tih čine nekompatibilne lokalne mreže i jednako neusaglašene velike (WAN) mreže. Ništa gore za budućnost umrežavanja.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET