Internet servisi | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Internet servisi". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


S E M I N A R S K I R A D
Predmet: POSLOVNA INFORMATIKA
Tema:OSNOVNI INTERNET SERVISI
Loznica 2009 SADRŽAJ
10 FTP PAGEREF _Toc73346023 h 10
UVOD
Pojam Internet je usko vezan uz pojam računarske mreže. Računarska mreža je skup računara koja su međusobno povezana sa svrhom međusobne razmene podataka, programa, informacija, odnosno komuniciranja.
Internet predstavlja najveću svetsku računarsku mrežu, a ponekad ga zovu i "Mrežom svih mreža". To ime je dobio zbog toga što ujedinjuje lokalne računarske mreže širom sveta sa svrhom globalne razmene podataka između krajnjih korisnika. Jedini uslov da se neka mreža doda Internet mreži je da ta računarska mreža, kao i sve druge Internet mreže, bude organizovana na jedinstven način, sa zajedničkim komunikacijskim protokolima i mrežnim uslugama.
"Internet možemo definisati i kao globalnu informacijsko-komunikacijsku mašinu koji povezuje i spaja računarske mreže pojedinih zemalja i organizacija, i kao takav on se bavi prikupljanjem, obradom i distribucijom informacija (podataka) u svim komunikacijskim mrežama koje omogućuju pretraživanje bilo koje lokacije u mreži s bilo koje druge lokacije u toj istoj mreži."[1]
Prva četiri HOST-a mreže ARPANET
    Cilj je bio razviti delotvoran protokol koji bi omogućio umreženim računarima komunikaciju bez teškoća, nezavisno o kojem se tipu mreže radi. Skup mreža nastao kao plod tog projekta nazvan je ARPANET. Razvijen je protokol za povezivanje i komunikaciju različitih tipova računara i mreža, a zove se TCP/IP (Transmission Control Protocol and Internet Protocol).
    1982. godine pojam “INTERNET” spominje se po prvi put.
    Prema međusobnoj udaljenosti računara koje povezuju, mreže delimo na dve vrste:
 
     LOKALNE mreža (LAN- Local Area Network ili INTRANET) mreža prostorno ograničena na jednu prostoriju, zgradu, jednu školu, fakultet,…
   
     RASPROSTRANJENE mreže (WAN- Wide Area Network) – međusobno povezano više lokalnih mreža na širem geografskom području Za pristup Internetu potrebno je imati modem, telefonsku liniju, računar i prigodni softver. Uz pomoć toga, priključenje na neku lokalnu računarsku mrežu ujedno znači i priključenje na sam Internet. Jedino što se mora ispuniti je da ta lokalna mreža mora biti deo Internet mreže. Putem Interneta je moguće iz bilo koje lokalne mreže na svetu (koja mora biti deo Internet mreže) uzeti podatak sa bilo koje druge mreže (koja takođe mora biti deo Internet mreže). Geografska udaljenost između tih dvaju mreža ne čini nikakvu prepreku u njihovoj komunikaciji. Tako, one mogu biti na suprotnim stranama zemaljske kugle i vršiti komunikaciju bez ikakvih problema. Jedino se sporost javlja kao problem u komunikaciji, jer je logično da će dve susedne lokalne mreže puno brže “razgovarati” nego dve udaljene.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET