Internet | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Internet". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UNIVERZITET U ISTOČNOM SARAJEVU
SAOBRAĆAJNI FAKULTET
DOBOJ
INTERNET
Seminarski rad iz Informatike II
SADRŽAJSADRŽAJ 1
1. UVOD 2
2. INTERNET – NASTANAK I RAZVOJ 3
3. PRISTUP INTERNETU 4
4. INTERNET ADRESA 5
5. INTERNET PROTOKOLI 5
6. INTERNET SERVISI 6
7. KORISNIČKO IME (User Name) 7
8. INTERNET – UPOTREBA DANAS 7
9. UČENJE PUTEM INTERNETA 8
11. MERE ZAŠTITE NA INTERNETU 10
12. PRIMENA 12
13. ZAKLJUČAK 13
14. LITERATURA 14

UVOD
Internet je globalna, svetska, računarska mreža koja okuplja stotine miliona korisnika širom sveta koji međusobno komuniciraju. Za Internet se često kaže da je mreža svih mreža. Internet se koristi u svim sferama života, od hobija do poslovnih informacija.
Godine 1961. ministarstvo odbrane SAD, odnosno Agencija američkog ministarstva odbrane za napredna istraživanja (Advanced Research Projects Agency, ARPA) dala je vodećim američkim univerzitetima zadatak da smisle i naprave računarski sistem, koji je trebalo da poveže američke univerzitete, kao centre znanja i vladine ustanove, kao centre odlučivanja.
Tako je 1969. godine stvorena mreža ARPANET. Sistem je napravljen u obliku paukove mreže. Više nije bilo centralnog računara, a u slučaju prekida i uništavanja jednog dela mreže, podaci bi se preusmeravali alternativnim putevima.
Godine 1989. mreža se internacionalizuje i dobija ime Internet.
INTERNET – NASTANAK I RAZVOJ
Internet je nastavak računarske mreže napravljene u Sjedinjenim Američkim Državama
tokom 1960. godine od Advanced Research Projects Agency (ARPA), koja je povezivala nekoliko računara u četiri fakulteta u državama Kalifornija i Utah. Ta prva računarska mreža uopšte, nazvana je ARPANET (ARPA NETwork). Takav koncept bio je važan vojisci. Zamišljen je kako bi omogućio visoku upotrebu u komunikaciji između istraživačkih centara, fakulteta i vladinih agencija SAD-a. Kako je ARPANET rastao u 1970-ima, sa sve više i više fakulteta i institucija koji su se spajali na njega, korisnici su uvideli potrebu razvijanja standarda za put kojim će podaci biti prenošeni internetom.
Slika 1. Razvojni tim ARPANET-a
Prva zabeležena ideja računarske interakcije omogućene putem mreže bila je serija dokumenata koju je napisao J.C.R. Licklider 1962. godine. On je zamislio globalno povezan set računara preko kojih bi svako vrlo brzo mogao pristupati podacima i programima sa bilo koje stranice. Ovaj koncept bio je vrlo sličan internetu danas. Licklider je inače bio na čelu istraživačkog tima računarskog istraživačkog programa u DARPA-i (U.S. Defense Advanced Research Projects Agency), koji je započet 1962. godine. Godine 1969. ARPANET povezuje prva četiri fakulteta u Sjedinjenim Američkim Državama, tako što su istraživači u četiri u Sjedinjenim Državama stvorili prve servere ARPANETA, povezujući Stanford Research Institute, UCLA, University of California Santa Barbara i University of Utah. Tako je nastao internet.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET