Inteligentni sistemi i vještačka inteligencija | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Inteligentni sistemi i vještačka inteligencija". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UNIVERZITET ZA POSLOVNE STUDIJE
FAKULTET ZA POSLOVNE I FINANSIJSKE STUDIJE
BANJA LUKA
INTELIGENTNI SISTEMI I VJEŠTAČKA INTELIGENCIJA
SEMINARSKI RAD
Banja Luka, decembar 2011.
SADRŽAJ
UVOD…………………………………………………………………………………………….
RAZVOJ VEŠTAČKE INTELIGENCIJE ……………………………………………………
POJAM VEŠTAČKE INTELIGENCIJE …………………………………………………….
PODRUČJA ISTRAŽIVANJA VEŠTAČKE INTELIGENCIJE…………………………..
ZNAČAJ I SVOJSTA INTELIGENTNIH SISTEMA………………………………………
BAZA ZNANJA U INTELIGENTNIM SISTEMIMA……………………………………….
ZAKLJUČAK…………………………………………………………………………………..
LITERATURA………………………………………………………………………………..
UVOD
Djelatnost čoveka se ispoljava u vidu obavljanja fizičkog i umnog rada tj. ostvarivanju transformacije energije i informacije. Fizički rad se pretežno ispoljava u vidu transformacije energije i za čovjeka predstavlja zamornu, tjegobnu i dosadnu aktivnost. Procesi realizacije fizičkog rada su relativno jednostavni. Ostvaruju se u skladu sa opštim zakonima prirode. Efekti ovog rada su mij erljivi. Razvoj tehnike i automatizacije proizvodnje realizacijom odgovarajućih mehanizama i automata dovela je do bitnog olakšavanja na području obavljanja fizičkog rada.
Umni rad čovijeka se manifestuje u vidu dobijanja, obrade i kreiranja informacije. Procesi transformacije informacija u ljudskom mozgu se odvijaju prema za sad malo poznatim zakonitostima.Čovijeku je poznat polazni i konačni set informacija a ne i postupak transformacija informacija. U okviru nauke o obradi informacija sve intenzivnije se istražuju algoritmi i metodologije obrade informacija u ljudskom mozgu. Otkrivene zakonitosti se svrstavaju u novu naučnu oblast informatike tkzv. "nauku o vještačkoj inteligenciji. Vještačka inteligencija teži ka rešavanju primenom računara takvih problema koje traže metodologiju umnog rada tj. inteligenciju. Zadaci, koji spadaju u ovu oblast, obično ne sadrže u potpunosti razjašnjenje mehanizama za njihovo rješavanje, već dolazi do izražaja pokušaj, a njega usmjerava čovijekovo stručno znanje i intuicija. Vještačka inteligencija je grana računarske tehnike, koja se bavi razvijanjem inteligentnih računarskih sistema. Ovi sistemi su hardverski/softverski sistemi, koji su sposobni na čovečji način rešiti komplikovane zadatke: uče iz prethodnih iskustava, samostalno rešavaju probleme, i/ili međuvremeno komuniciraju sa okruženjem. Tumače saopštenja koja su data na prirodnim jezicima, ili su grafički prikazani. Računarski sistemi, koji su sposobni da funkcionišu slično kao čovjek stručnjak, su ekspertni sistemi U ovu grupu sistema svrstavaju se danas svi sistemi koji uz bilo koju hardversku konfiguraciju rešavaju probleme metodologijama koje je dala naučna oblast vj eštačke inteligencije.
Današnji najrazvijeniji ekspertni sistemi koji rješavaju probleme uskog srtučnog znanja još nisu tako savršeni da na bilo koji način budu konkurentni čovj eku. Popularna štampa i razne softverske kuće već naširoko koriste termin "ekspertni sistemi" za svoje softverske proizvode,često neopravdano, pošto umesto ovog termina ne postoji adekvetniji izraz.
RAZVOJ VEŠTAČKE INTELIGENCIJE
Inteligencijomčoveka bavili su se već u starom veku. Grci, koji su ispitivali tajanstvenosti čoviječjeg razmišljanja, već prije 3000 godina, stvorili su sisteme logike, sintakse i teorije znanja, koje oblasti su i danas značajne. Krajem drugog svetskog rata, engleski i američki istraživači su realizovali računar. Naučnik Neumann je odredio princip rada i arhitekturu računara. Njegov model je pretrpeo više modifikacija ali su poštovani slj edeći principi:
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET