informatika | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "informatika". Rad ima 8 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
1. Uvod
Računari su poslednjih godina ušli u sve pore našeg života, zauzimajući svoje mjesto u našim domovima, školama, radnim mjestima i mnogim drugim situacijama gdje ih i ne očekujemo. Međutim dvije oblasti u kojima računari imaju najveću primjenu su igre i obrada teksta. Smatra se da se preko 90% svih računara koristi upravo za ove dvije svrhe.
Zbog toga je jasno da je jedan od prvih koraka u svijetu informatike upoznavanje sa programima za obradu teksta ili tekst procesorima, kako se najčešće zovu u svakodnevnom govoru. Najčešće korišteni program za obradu teksta je WORD (eng. riječ). Da bi tekst bio što korisniji i učinkovitiji, on se može obogatiti ilustracijama. WORD ima velike mogućnosti za izradu i uređenje crteža kao i poseban dodatak za ispis i uređenje teksta sa specijalnim efektima (WordArt), programe za izradu vrlo efektnih dijagrama, organizacionih šema, grafikona itd.
2. Dodavanje slike u dokument
Generalno se svi objekti u tekst ubacuju iz Insert menija, kao što je prikazano na sledećoj slici.
Kursor se dovede na mjesto gdje se želi ubaciti ilustracija i iz Insert menija odabere opcija Picture.
Prva na listi podopcija je Clip Art, koja nudi ubacivanje gotovih crteža iz ponuđene galerije ili iz drugih izvora. Za nas je svakako važnija druga podopcija From file, kojom se gotove slike koje su spremljene na disku u grafičkoj datoteci ubacuju u dokument. Word može upotrebljavati slike koje su stvorene u različitim grafičkim aplikacijama, kao što su Photoshop i Power Point.
3. Formatiranje slike
Položaj slike nakon ubacivanja najčešće nije zadovoljavajući, pa je potrebno izvršiti njeno formatiranje. Formatiranje se vrši iz Format menija izborom opcije Picture (slika prethodno izabrana jednim klikom) ili iz padajućeg menija koji se dobija desnim klikom na željenu sliku, izborom opcije Format picture.
Izborom ove opcije javlja se dijalog boks koji je prikazan na sledećoj slici:
Pošto se ovakav dijalog boks pojavljuje kod formatiranja bilo kakvog objekta koji je ubačen u document, na ovom primjeru ćemo detaljno obraditi mogućnost formatiranja ubačenih objekata. Od 6 kartica na ovom dijalog boksu prvo se pojavljuje kartica Picture, gdje se nude opcije obrezivanja slike (Crop from) sa svih strana uz mogućnost specifiranja širine pojasa koji će se obrezati.
U sekciji Image control na listi Color se nudi mogućnost izbora vrste slike, klizačima Brightness (osvjetljenje) i Contrast se postavljaju ostali elementi kvaliteta slike.
Položaj slike u odnosu na tekst se podešava na kartici Layout. U sekciji označenoj sa Wrapping stile se izabere jedna od 5 ponuđenih opcija: In line with text (u liniji sa prvim redom teksta), Square (kvadratno ovijanje teksta), Tight (usko ovijanje), Behind text (iza teksta) i In front of text (ispred teksta).
Sledeća kartica na ovom dijalog boksu nosi naziv Size i nudi promjene veličine slike i njene rotacije. Kod promjene veličine u sekciji Size i rotate se mogu mijenjati visina ili širina slike. Ako je u sekciji Skale ove kartice izabrana opcija Look aspect ratio, onda se slika povećava ili smanjuje proporcionalno. Ako se isključuje ova opcija doći će do izobličenja slike. Nadalje se nudi i mogućnost rotacije slike u polju Rotation.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET