Informatička kultura i globalno društvo | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Informatička kultura i globalno društvo". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
VISOKO POSLOVNO TEHNICKA SKOLA
UZICE
Smer: POSLOVNA INFORMATIKA
Predmet:Poslovna I ekoloska Etika
SEMINARSKI RAD:
Informaticka kultura I globalno drustvo
IN 80/06
POCECI:
najvažnija su se otkrića novih informati-
čkih tehnologija dogodila u sedamdesetim godinama 20. stoljeća i to pretežno u SAD. Stoga je, dok se prva industrijska revolucija može nazvati britanskom, prva revolucija informatičke tehnologije u Americi. Rasadnik informatičke tehnologije, ne samo u američkim, nego i u globalnim okvirima, bila je Silicijska dolina u Kaliforniji, gdje su se dogodile tri ključne inovacije: integrirani krug, mikroprocesor i i mikroračunar.
Upotreba interneta u svim oblicima drustva:
Kako je sve pocelo?
Koriscenje Interneta u svim vrstama poslovanja sadrži veliki potencijal rasta proizvodnje u svim vidovima privrede. Proces formiranja Interneta počeo je na kraju šezdesetih godina proteklog stoleca u obliku računarske mreže ARPANET, a vrhunac toga procesa dogodio se u devedesetima eksplozijom World Wide Web (W W W), tj. globalne mreže racunara.
ARPANET je računalna mreža koju je godine 1969. postavila vladina Agencija za napredne istraživačke projekte (ARPA), koju je osnovalo godine 1958. ministarstvo obrane SAD. Čvorišta te mreže bila su na univerzitetima u Los Angelesu, u Santa Barbari i Utahu, i u Institutu za razvitak u Stanfordu. Osnovi arhitekture Interneta opisane su godine 1973. u članku dvojice ,racunarskih strucnjaka Roberta Kahna i Vent Carfa. Iste je godine napravljen standardni komunikacijski protokol koji je i danas u upotrebi. Američka je vlada oslobodila Internet vojnog utjecaja i dala ga
je na upravljanje naprije Nacionalnoj sluzbi za inovacije, da bi ubrzo nakon toga pokrenula privatizaciju koja je završena godine 1995. Internet se počeo naglo širiti kao globalna mreža povezivanjem mnogih zasebnih racunarskih mreža. Razvijanje World Wide Weba, tj. programa za pretraživanje i uređivanje, koji je izradio engleski programer Tim Bernes Lee godine 1991., omogućio je slanje i primanje informacija između svih računala spojenih s Internetom, a to je širom otvorilo vrata naglo globalnoj ekspanziji Interneta. Zbog na internacionalizacije i globalnoga širenja Interneta bilo je potrebno da se nadzor i koordinacija njegovog rada prenesu sa američke vlade na neko međunarodno tielo, pa je godine 1992. osnovano međunarodno Internet
iz Evrope, na američku dominaciju u upravljanju Internetom.
Globalna ekonomija kao neizbježna
posljedica informatičke tehnologije
Globalnu ekonomiju, usprkos sve većoj mrežnoj povezanosti, obilježava oštra konkurencija između pojedinih ekonomskih aktera, država i regija. Tu konkurenciju određuju činjenici koji se razlikuju od kriterija konkurentnosti tipičnih za proslu industrijsku epohu. M. Castells navodi ove glavne faktore konkurentnosti u informatičkoj, globalnoj ekonomiji:
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET