Informacioni sistem Zdravstvene ustanove - studija slučaja | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Informacioni sistem Zdravstvene ustanove - studija slučaja". Rad ima 19 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


informaCIONI sistem
zdraVSTVENe USTANOVe
STUDIJ SLUČAJA
informaCIONi sistem
ZDRAVSTVENe USTANOVe
STUDIJ SLUČAJA
Premet: Projektovanje Informacionih Sistema
SADRŽAJ
UVOD
Danas smo svi svjedoci velikog uticaja računarstva u svim segmentima našeg života, što se posebno odnosi na nauku i tehnologiju. Nezamislivo je da se bilo koja vrsta istraživanja sprovode bez upotrebe globalne mreže gdje se može naći velika količina podataka i informacija tako da ni medicina kao nauka nije ostala pošteđena od uticaja Interneta.
Kada govorimo o upotrebi računarstva u medicini, kao i u svim ostalim oblastima, ona doprinosi znatnom unapređenju poslovanja, prevazilaženju problema koji se tiču papirologije, kartoteka itd. Svima je poznato da su kartoteke (koje kod nas i dalje postoje) veoma ne praktične, ponajviše zbog njihove veličine, dok je nevjerovatna spretnost i iskustvo potrebno za pronalaženje pravog kartona. Pomenuto dovodi do nervoze, ionako bolesnog pacijenta, do uzrujavanja ljekara, nepravilne dijagnoze i svega što je veoma dobro poznato ljudima koji dugi dio života provedu po čekaonicama naših zdravstvenih ustanova.
U ovom radu ćemo pokušati da približimo glavni cilj uvođenja Informacionog sistema u Zdravstvene ustanove a to su ustvari, prevazilaženje gore pomenutih problema, uspostavljanje tzv. elektronskih kartona za pacijente koji će sadržavati snimke sa svih aparata, lijekove koje pacijent mora da koristi, koje terapije, da li je treba promijeniti i tome slično. Takođe predstavićemo i kako bi trebao da izgleda jedan takav Informacioni sistem koji bi nadalje omogućio neuporedivo brže postavljanje dijagnoze iz razloga recimo dostupnosti više ljekara on-line, zatim mnogo brži prijenos slika bez oštećenja, konstantne konsultacije ljekara bez gubljenja vremena koje je u ovoj nauci nekad od životne važnosti.
1. ISTRAŽIVANJE
Nije bilo teško istražiti i utvrditi da je do danas sasvim malo učinjeno u pogledu uvođenja informacionih sistema u bosanskohercegovačkim zdravstvenim ustanovama. Rijetki su oni koji su implementirali sisteme koji mogu da se u budućnosti integrišu u neki državni zdravstveni informacioni sistem, što bi trebao da bude cilj ovog razvoja.
U našem istraživanju naišli smo i na dokument iz 2003. godine pod nazivom „Politika razvoja Informacionog društva BiH“ u kojem između ostalog stoji :
Kao i sve ostalo u našoj zemlji i ovo je ostalo samo mrtvo slovo na papiru potpisano od najvećih tadašnjih zvaničnika a naravno sve u cilju primanja novčane donacije za informatizaciju društva a ne kako bi se pomoglo građanima u jednoj od osnovnih društevnih grana. Problem novčanih sredstava u implementaciji ovakvih sistema nismo željeli uključivati tokom našeg istraživanja, institucije naše zemlje su dobile značajna sredstva za implementaciju sistema, koji naravno nisu implementirani.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET