Historijski razvoj računara | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Historijski razvoj računara". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UNIVERZITET ZA POSLOVNE STUDIJE
FAKULTET ZA PRIMJENJENU EKONOMIJU
SEMINARSKI RAD
POSLOVNA INFORMATIKA
HISTORIJSKI RAZVOJ RAČUNARA
Decembar, 2011.
Sadržaj
Historijski razvoj računara
Uvod...........................................................................................................1
Prahistorija..................................................................................................2
Prva generacija(1945-1955)..................................................................... .6
Druga generacija (1955-1965)................................................................... 9
Treća generacija (1965-1980)...................................................................10
Četvrta generacija (1980- do danas).........................................................12
Zaključak..............................................................................................................15
Literatura..............................................................................................................16
Historijski razvoj računara
1.1. Uvod
Kao i svaka historija, i historija razvoja elektronskih digitalnih računara ima i svoju prahistoriju, tj. pojavi savremenih računara prethodili su mnogi pokušaji da se napravi nekakva mašina sposobna da izvodi jednostavnije ili složenije računske operacije. Čovijek je oduvijek nastojao olakšati svakodnevne radnje različitim pomoćnim sredstvima. Tražio je pomoć za brojanje i računanje. Naravno, na početku se koristio samo svojim prstima i kroz stoljeća od prstiju dosao do računala.
Najstarije pomagalo za računanje bio je abak ili abacus (lat. abacus). Pojavilo se u Kini 3000 g.pr.n.e. a koristili su ga i stari Grci i Rimljani. Prva su se sastojala od ploče s osam žljebova duž kojih su se pomicali kamenčići, a kasnije su se koristile i kuglice na šipkama. U Europi se koristio do 17.stoljeća i početka korištenja arapskih brojeva i racunanja na papiru. I danas je zbog jednostavnosti korištenja u upotrebi u nekim zemljama Dalekog istoka.
Slika 1. Abacus sa žljebovima Slika 2. Abacus
1.2. Prahistorija
Ako ne računamo različita ručna računska sredstva, poput različitih vrsta računaljki i abakusa koji su se javili još u starom vijeku,možemo reći da je prvu računsku mašinu napravio 1642. godine poznati francuski matematičar i fizičar Blez Paskal (Blaise Pascal, 1623-1662).On je tada imao samo 19 godina a pomenuti poduhvat je izveo da bi pomogao svom ocu koji je bio poreznik. Paskalova mašina je bila u potpunosti mehanička koristila je zupčanike a pokretala se okretanjem ručice.Ta mašina je mogla da izvodi jedino operacije sabiranja i oduzimanja.
Slika 3. Blaise Pascal Slika 4. Pascalina
Slika 5. Pascalina
Međutim,trideset godina kasnije je slavni nemački matematičar Lajbnic(Gottfried Wilhelm von Leibnitz,1646-1716)napravio računsku mašinu koja je,osim sabiranja i oduzimanja, mogla da izvršava i operacijemnoženja i djeljenja Naravno da je i ova mašina bila u potpunosti mehanička i nije donela nikakvu novinu u tehnologiji,ali ipak predstavlja ekvivalent jednostavnog džepnog kalkulatora 300 godina pre pojave
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET