Elektronski potpis | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Elektronski potpis". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


KOLEDŽ ZA INFORMATIKU I MENADŽMENT
" C I M J A N J O Š "
P R I J E D O R
PREDMET: ELEKTRONSKO POSLOVANJE
TEMA: Elektronski potpis
Seminarski rad
Prijedor, Januar 2008. godine
SADRŽAJ:
I UVOD 3
II ELEKTRONSKI POTPIS - DEFINICIJA 4
III ELEKTRONSKI POTPIS - PRAVNI ASPEKT 4
IV ELEKTRONSKI POTPIS - PRIMJENJENA NAČELA 5
V NAJČEŠĆA PRIMJENA 6
VI TEHNOLOGIJA DIGITALNOG POTPISA 7
VII DIGITALNI SERTIFIKAT 8
VIII ZAKLJUČAK 9
IX LITERATURA 10
I UVOD
Primjena elektronskog poslovanja mijenja poslovni ambijent i stvara uslove da se svi poslovi rade drugačije i to, prije svega, brże, efikasnije i ekonomičnije. Poslovni partneri komuniciraju preko Interneta, čitaju elektronske ponude, elektronski ugovaraju nabavke, narudže potpisuju elektronskim potpisom, šalju elektronske naloge za isporuku naručene robe, vrše elektronsko plaćanje, prijavljuju svoju nabavku carini i elektronski obavljaju i potpisuju čitav niz drugih poslova.
Prema jednoj od niza definicija Elektronsko poslovanje (e-business) jeste vođenje poslova na Internetu, što ne podrazumeva samo kupovinu i prodaju, već organizaciju poslovanja firme u mrežnom okruženju, organizovanje poslovne komunikacije prema klijentima i brigu o klijentima. Novo poslovanje je dobro dokumentovano, zaštićeno od falsifikata i prevara i nije zasnovano na papirnim dokumentima, već se isključivo bazira na elektronskim dokumentima koji se, prema potrebi, mogu i odštampati.
Najčešći oblici elektronskog poslovanja jesu elektronska trgovina (e-commerce) i elektronsko bankarstvo (e-banking), a u posljednje vrijeme sve češće se spominje i u praksi nalazi primjenu pojam elektronska uprava (e-Government). Nažalost, na našim prostorima elektronsko poslovanja nalazi se na marginama svjetskih zbivanja, prije svega zbog nepostojanja odgovarajuće zakonske regulative i veoma malog procenta stanovništva koje se koristi internetom, odnosno niskog nivoa tehničke kulture uopšte. Iz grafikona na slici 1 vidi se da samo 10 % stanovništva Bosne i Hercegovine koristi Internet, a ako bi se upuštali u dalje analize najveći dio njih Internet koristi samo za pretraživanje i elektronsku poštu (e-mail)
Slika 1
Pošto sam jedan od prvih korisnika e-bankinga za fizička lica u Banja Luci iz ličnog iskustva mogu reći da ovaj vid elektronskog poslovanja predstavlja značajan napredak i umnogome olakšava i ubrzava poslovanje na nivou pojedinca, odnosno domaćinstva i šire. Već desetak godina ja ne stojim u redu da podignem platu i što je još bitnije, nakon toga u redovima za plaćanje računa za telefone, struju, komunalne i sve druge obaveze. Ne treba posebno naglašavati koliko ušteđenog vremena to znači, posebno danas u vrijeme ekstremno brzog načina života kad uzrečica "vrijeme je novac" nije više samo fraza.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET