Digitalizacija dokumenata | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Digitalizacija dokumenata". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

SADRŽAJ:
1. Uvod – Digitalizacija poslovnih dokumenata 1
2. Skener kao uređaj 2
2.1. Vrste skenera 2
2.2. Značajke skenera 3
3. Proces skeniranja 5
3.1. Priprema papirnatih dokumenata 5
3.2. Skeniranje i poboljšanje kvalitete slike 5
dokumenata 5
3.4. Prednosti i nedostaci 7
4. Zaključak 8
5. Literatura 9
1. UVOD – DIGITALIZACIJA POSLOVNIH DOKUMENATA
Digitalizacija poslovnih dokumenata je sastavni dio poslovnih procesa modernog poslovanja.
Već u prvim danima računarstva javila se ideja o uredu bez papira, ali je papir i dalje ostao vrlo bitan element svakog ureda. Digitalizacijom se smanjila papirologija, a povećala brzina pronalaženja i pretraživanja dokumenata. Usprkos tome, ljudi i dalje preferiraju upotrebu papira u poslovanju. Skeniranje i izvlačenje informacija iz skeniranih dokumenata samo su dio poslovnog procesa. Mnoga poduzeća se odlučuju na skeniranje papirnatih dokumenata kako bi se uklopili u automatizirane poslovne procese i suvremene digitalne poslovne sustave.
Slika 1. Jednostavan prikaz kako skeniranje smanjuje papirologiju
2. SKENER KAO UREĐAJ
Skener (engl. scanner) je ulazni uređaj koji služi za digitalizaciju fotografija, dokumenata, crteža i transparentnih medija (npr. negativ filma, prozirnica itd.). Slika se osvjetljava ugrađenim izvorom svjetlosti. Rad skenera zasniva se na pretvorbi svjetlosti u električne impulse. Zrake svjetlosti koje se odbiju o predmet usmjeravaju se sustavom leća i ogledala prema senzorima svjetlosti za pretvorbu u električnu struju. Slika se tada dijeli u točke, što je više tih točaka, slika je kvalitetnija. Broj očitanih točaka naziva se rezolucija, a takvo očitavanje skeniranje. Digitalizirana slika se rabi npr. u dizajnu, stolnom izdavaštvu (engl. desktop publishing, DTP) ili raspoznavanju teksta (engl. optical character recognition, OCR).
2.1. VRSTE SKENERA
Postoje tri osnovne vrste skenera: ručni, plošni i rotacijski.
Ručni skeneri (engl. hand-held scanners) se javljaju u nekoliko oblika: mali slični olovci (za skeniranje teksta ili crtičnog koda (engl. bar code)) i uređaji malo veći od miša. Značajke ručnih skenera su niska cijena i relativno niska kvaliteta. Postoje crno-bijeli i u boji, razlučivosti do najviše 400 dpi (engl. dots per inch), a obično imaju najviše 8 bita po boji. Rabe se uglavnom kao čitači bar coda.
Plošni ili stolni skeneri (engl. desktop or flatbed scanner) su najrašireniji na tržištu te se najviše koriste za digitalizaciju poslovnih dokumenata. S gornje strane imaju staklenu plohu na koju se stavlja predložak. Skener ima izvor svjetlosti i optički sustav koji dovodi svjetlost do fotoosjetljivih elemenata. Postoje crno-bijeli i u boji, najčešće formata A4. Razlučivost stolnih skenera je do 1200 dpi, a najčešće rabe 12 bita po boji.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET