Definisanje informacionog sistema i njegovog okruženja | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Definisanje informacionog sistema i njegovog okruženja". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SEMINARSKI RAD
iz uvoda u informacione sisteme
Tema: Definisanje informacionog sistema i njegovog okruženja
UVOD
Komponente hardvera i softvera nisu same sebi cilj, već se njihovi efekti ogledaju kroz funkciju razvoja IS. Oni obezbeđuju informacije neophodne za svrhe donošenja odluka i rešavanja problema. Poglavlje koje sledi objašnjava osnovne koncepte IS koji se primenjuju u sistemima za podršku obavljanju njihove delatnosti.
Definisanje IS i njegovog okruženja
U praksi, a ponekad i teoriji, IS nije jednoznačno identifikovan i shvaćen. Ovo iz razloga što se radi o jednom vrlo kompleksnom problemu, čijem izučavanju i definisanju se prilazi sa različitih stanovišta. Jedan broj istraživača pod IS podrazumeva „računar i ono što ga okružuje“. Za druge to je „sistem komunikacija, odnosno prenošenje informacija“. Ima i onih koji koriste pojmove: IS, menadžment IS, upravljački IS, operacioni sistem, totalni poslovni sistem, integralni IS i sl.
Za najopštija sagledavanja može se reći da se IS sastoji iz tri međusobno povezana dela:
informacija, odnosno informacione baze,
kvantitativnih drugih metoda, tehnika i modela koji se koriste pri komunikaciji i
tehničkih i drugih sredstava za prikupljanje, pripremanje, čuvanje, prenošenje, obradu, selekciju i sintezu informacija.
Osnovne funkcije i aktivnosti IS
U skladu sa samim ciljem, svrhom i zadatkom IS proističu i njegove dve osnovne funkcije, a to su:
funkcija obezbeđivanja informacija za potrebe upravljanja i
funkcija dokumentacije.
Funkcija informisanja ostvaruje se sa svrhom da se korisnicima obezbede relevantne i adekvatne informacije za potrebe rukovođenja, odnosno upravljanja. S obzirom na to da se podaci i informacije koje su potrebne za odlučivanje (upravljanje) obezbeđuju putem IS, to je i funkcija informisanja za te potrebe od fundamentalnog značaja i za ocenu IS.
Funkcija dokumentacije služi radi obezbeđivanja dokumentacije zavisno od dinamičke aktivnosti sistema, odnosno radi ostvarivanja komunikacionih veza između raznih podsistema i njegovog relevantnog okruženja i praćenja tokova funkcionisanja. Ovo je posebno važno kod računarskih sistema kod kojih se automatizovano obavlja kontiranje i knjiženje poslovnih događaja.
Razvoj IT (informacione tehnologije) omogućio je velike promene u procesu informisanja. Danas, proces informisanja predstavlja proces stvaranja informacije obradom podataka uz pomoć informacione tehnologije. Proces promene podataka u informacije zasnovan je na sledećim aktivnostima:
Prikupljanje kojim se definišu potrebni podaci, identifikuju izvori podataka, određuje izbor načina prikupljanja i samog prikupljanja podataka.
Organizovanje kojim se uređuju, predstavljaju i formatizuju podaci za korišćenje u ostalim procesima informisanja.
Analiza kojom se vrši tumačenje podataka i njihova transformacija u informacije.
Čuvanje kojom se vrši njihovo skladištenje primenom uređaja za čuvanje podataka kao što su magnetni diskovi, magnetne trake, optički diskovi, hard diskovi.
Obrada kojom se vrši obrada u mikroprocesoru.
Primanje i prenošenje kojim se vrši transfer podataka unutar i između IS.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET