CSS u web stranici | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "CSS u web stranici". Rad ima 8 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Sadržaj rada:
1. Uvod
CSS (Cascading Style Sheets) bi ustvari bio stilski računalni jezik. 'Stylesheet' jezik je računalni jezik koji se koristi kako bi se opisala prezentacija strukturiranih dokumenata (dokument čiji su dijelovi jasno definirani i kategorizirani) koji su napisani u 'markup' jeziku.
Još od početaka web dizajniranja je uočena potreba za razlikovanjem izgleda nekog dokumenta i njegovog sadržaja. Još u prvim verzijama HTML-a tekst je prezentiran korištenjem FONT-a, 'bold' (B) ili 'italic' (I) 'tagova'. Navedeni prezentacijski HTML elementi održali su se do danas, ali njihove mogućnosti su daleko ispod onoga što bi web mogao i trebao pružati. Iz tih razloga se razvio CSS. Jednostavno rečeno, CSS je dizajniran kako bi omogućio razdvajanje sadržaja dokumenta napisanog u HTML-u od prezentacije, odnosno izgleda dokumenta, koja je napisana u CSS-u. Ovo razdvajanje sadržaja i izgleda dokumenta pridonosi pristupačnosti dokumenta, daje više fleksibilnosti i kontrole u određivanju karakteristika izgleda dokumenta, te smanjuje kompleksnost i ponavljanja u strukturi kodiranja.
CSS je svjetski opće priznati standard u web dizajnu donesen od strane 'World Wide Web Consortium' (W3C), organizacije sastavljene od glavnih igrača na webu kao što su velika sveučilišta, tvrtke i stručnjaci poput Microsofta ili Net-scapea.
2. Povijest CSS-a
S razvojem HTML-a i interneta uopće došlo je do potražnje za stilističkim rješenjima u web dizajnu. S vremenom je HTML postajao sve kompleksniji za pisanje i održavanje. To je dovelo do potrebe za novim rješenjima.
Kako bi se povećale mogućnosti u prezentiranju web stranica, u W3C je predloženo devet različitih stilski jezika, od kojih su izabrana dva. Ta dva će kasnije postati temelj za CSS. Prvi od njih je bio 'Cascading HTML Style Sheets' (CHSS). Predložio ga je Hakon Wium Lie, današnji direktor u 'Opera Software', u listopadu 1994. CHSS ima nekih sličnosti sa današnjim CSS-om. Drugi od njih je 'Stream-based Style Sheet Proposal' (SSP), kojeg je razvijao Bert Bos.
Bert Bos i Hakon Wium Lie su počeli raditi zajedno kako bi razvili CSS. Njihov razvojni prijedlog je bio predstavljen na konferenciji 'Mosaic and the Web' 1994. i 1995. godine. No, tek na kraju 1996. CSS je bio spreman za službeno predstavljanje. CSS prijedlog razine 1 je bio službeno objavljen i izdan u prosincu 1996. godine.
No, CSS tu nije stao. Grupa koja se bavila razvojem CSS-a se suočila sa problemima iz prve verzije CSS-a. To je rezultiralo sa kreacijom CSS-a razine 2 u studenom 1997. Izdan je kao prijedlog W3C-a 12. svibnja 1998. godine. Naravno, ni tu se nije stalo sa razvojem. Već 1998. se krenulo sa razvojem CSS-a 3, koji je još uvijek u razvoju.
Ako usporedimo izgled današnjeg HTML koda web stranice i HTML koda web stranice od prije desetak godina, nećemo uočiti preveliku razliku. No, ako usporedimo sam izgled i dizajn web stranice, primijetit ćemo da je razlika ogromna. Za to je zaslužan CSS.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET