Zvučne kartice | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Zvučne kartice". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 SVEUČILIŠTE/ UNIVERZITET VITEZ U TRAVNIKU
FAKULTET POSLOVNE INFORMATIKE U TRAVNIKU
TRAVNIK
HARIS JOLDIĆ
ZVUČNA KARTICA
STUDIJ SLUČAJA
TRAVNIK, 2013.
SVEUČILIŠTE/ UNIVERZITET VITEZ U TRAVNIKU
FAKULTET POSLOVNE INFORMATIKE U TRAVNIKU
TRAVNIK
ZVUČNA KARTICA
STUDIJ SLUČAJA
IZJAVA:
Potpis:
Predmet: Arhitektura i organizacija računarskih sistema
Smjer: Poslovna informatika
TRAVNIK, JANUAR 2013.
SADRŽAJ
1 UVOD 2
2. ZVUČNA KARTICA 3
2.1. POVIJEST ZVUČNIH KARTICA 4
2.2. Direct X i Zvučne kartice 6
3. DRAJVERI POTREBNI ZA RAD ZVUČNIH KARTICA 7
4. KONEKTORI 8
5. USB AUDIO INTERFACE 12
6. KONTROLA ZVUKA 13
6.1. Podrška za MIDI 13
6.1.1. Wavetable adapteri 13
7. PODATKOVNA KOMPRESIJA 14
7.1. Waveform audio 14
7.2. MIDI audio 15
ZAKLJUČAK 16
LITERATURA 17
1 UVOD
Ovaj studij slučaja ima za cilj da detaljno predoči zvučnu karticu, odnosno povijest zvučnih kartica, funkciju, sastav te način na koji zvučne kartice bivaju povezane sa hardverom koji emituje zvuk, odnosno drugim audio uređajima. Također neophodan za spomenuti je i softverski dio, tj. drajveri pomoću kojih je računaru omogućeno upravljanje zvučnom karticom te tipovi audio zapisa.
2. ZVUČNA KARTICA
Zvučna kartica je interna ekspanzija računara, koja olakšava input i output audio signala u računar odnosno iz računara, pod kontrolom računarskih programa. Termin zvučna kartica se također koristi i za eksterne audio interfejse koji koriste software da bi proizveli zvuk. Svakodnevnu upotrebu zvučnih kartica pronalazimo u korištenju multimedijalnih aplikacija kao što su puštanje muzike i filmova, montiranje video ili audio prezentacija, obrazovanje, zabava (video igre), i video projekcije.
Većina kartica koriste DAC (digital-to-analog converter), koji konvertuje snimljene ili proizvedene digitalne podatke u analogni format. Izlazni signal (output) je povezan na pojačalo, slušalice ili neki drugi eksterni uređaj koristeći standardne konektore kao što su TRS konektor ili RCA konektor.
2.1. POVIJEST ZVUČNIH KARTICA
Audio sposobnosti nalazimo već u prvim IBM PC 1981 godine, mada je tada zvuk koristio više kao način obavještenja korisnika o problemima na sistemu, a manje kao neka kreativna komponenta tadašnjih računara.
Prvi koji je uveo zvučnu komponentu kao što je danas susrećemo na računarima je bio Apple sa svojim Macintosh računarima. Prvi Mac sa značajnijim zvučnim sposobnostima pojavljuje je 1984, na standardnim PC računarima se značajnije počelo voditi računa o audio komponenti tek sa pojavom kompanija kao što su Ad Lib i Creative Labs.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET