Značaj i primena SAP sistema za podršku u odlučivanju u organizaciji | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Značaj i primena SAP sistema za podršku u odlučivanju u organizaciji ". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Univerzitet u Novom Sadu
Tehnički fakultet “Mihajlo Pupin”
Zrenjanin
Značaj i primena SAP sistema za podršku u odlučivanju u organizaciji
(seminarski rad)
Nastavni predmet: Poslovna inteligencija
smer: Inženjerski menadžment
Zrenjanin, 2011.
Sadržaj
1. Uvod ………………………………………………………..………................ 3 2. O kompaniji SAP ............................................................................................... 3 3. SAP aplikacije i poslovna rešenja …................……..…………………........... 4 4. O ERP sistemu uopšte ....................................................................................... 5 4.1 Prednosti ERP-a ............................................................................................ 5 4.2 Problemi uvođenja ERP-a ............................................................................. 5 4.3 Standardni moduli i arhitektura ..................................................................... 5 5. SAP ERP ........................................................................................................... 6 6. Ostala rešenja iz paketa SAP Business Suite .................................................... 8 6.1 SAP CRM (Customer Relationship Management) ....................................... 8 6.2 SAP PLM (Product Lifecycle Management) ................................................ 9 6.3 SAP SRM (Supplier Relationship Management) .......................................... 9 6.4 SAP SCM (Supply Chain Management) ....................................................... 9 7. Osnovne karakteristike SAP Business Suite platforme ..................................... 10 8. SAP BusinessObject Portfolio ........................................................................... 10 9. Zaključak ........................................................................................................... 11 10. Literatura ........................................................................................................... 11
1. Uvod
Sistemi za podršku poslovanju, koji u sebi sadrže aplikacije razvijene nekoliko decenija unazad, kao i najnovija informaciona dostignuća, u potpunosti su promenili, ubrzali, standardizovali i uopšte olakšali poslovanje menadžerima na svim nivoima poslovnih organizacija. Postignut je veliki napredak, od prevazilaženja manuelnih radnji do podrške najsloženijim procesima strateškog odlučivanja. Danas uspešne velike kompanije, male poslovne organizacije, razne industrije, državne institucije, itd., se u potpunosti oslanjaju na informacione sisteme bez kojih ne mogu biti konkurentni ili ekspeditivni kako to danas surovi uslovi na tržištu diktiraju. Danas se za probleme poslovanja rešenja traže brzo i nema mesta greškama, jer mogu biti fatalne.
2. O kompaniji SAP
SAP aplikativna rešenja omogućavaju komunikaciju od administrativnog dela do sale za sastanke, od skladišta do prodavnica, od kompjutera do mobilnih uređaja. SAP omogućava zaposlenima i organizacijama da zajedno rade efikasnije i da bolje koriste uvid u poslovanje kako bi bili ispred konkurencije. To se postiže proširivanjem dostupnosti softvera na lokacijama rada, ali i na mobilne uređaje.
SAP je apsolutni lider u razvoju ERP (eng. Enterprise Resource Planning) informacionih sistema za sve grane industrije, javne usluge i proizvodne usluge. Za sve integralne informacione sisteme danas je u upotrebi teremin ERP – sistem za upravljanje resursima.
SAP AG (Systeme, Anwendungen und Produkte in Datenverarbeitung) su osnovala petorica bivših IBM inženjera u Nemačkoj 1972. godine, razvijajući poslovnu aplikaciju za prerađivačka preduzeća. Njihov prvi ERP, R/2, je izašao u javnost 1979. godine. On je 1992. godine redizajniran u R/3, koji je baziran na klijent-server arhitekturi. Do 1999. godine SAP AG postaje treći proizvođač softvera u svetu i prvi u ERP sektoru, sa učešćem na tržištu od oko 36%, opslužujući više od 17.000 korisnika u preko 100 zemalja sveta. Tada SAP AG proširuje funkcionalnost svog ERP-a, dodajući CRM i SCM module, podršku automatizaciji prodaje (Sales Force Automation) i mogućnost skladištenja velike količine podataka (Data Warehousing). Takođe je značajno investirano u sektor istraživanja i razvoja, što je rezultiralo novim verzijama 3.1, 4.0 i 4.6. Pored ostalih poboljšanja, ove verzije imaju implementiranu i Internet funkcionalnost. Internet orijentisano ERP rešenje SAP je nazvao mySAP.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET