SSL protokol | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "SSL protokol". Rad ima 19 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
PANEVROPSKI UNIVERZITET APEIRON FAKULTET POSLOVNE INFORMATIKE
Redovne studije
Smer „Informatički inžinjering”
Predmet
ZAŠTITA RAČUNARSKI I POSLOVNIH
SISTEMA
„SSL protokol”
(seminarski rad)
Predmetni nastavnik
Banja Luka, januar 2011.
Sadržaj
Uvod 2
2.Funkcionalni opis protokola 3
2.1.Opšti prikaz SSL protokola 3
2.2.Generisanje ključa 5
2.3.SSL Handshake protokol 6
2.4.SSL ChangeCipherSpec protokol 8
2.5.SSL Record protokol 9
2.6.SSL Alert protokol 10
3.Slabosti i ranjivosti SSL protokola 10
3.1.Korisnička ubeđenja i pretpostavke 10
3.2.Lista organizacija za izdavanje potvrda 11
3.3.Napad ubacivanjem potvrda 11
3.4.Napad "Čovek u sredini" 12
3.5.Cipher suite - povratni napad 12
3.6.Problem male dužine ključeva 13
4.Aplikacije za SSL 13
4.1.SSL bazirane virtuelne privatne mreže (VPM) 13
4.2.On-line plaćanje kreditnim karticama 15
4.3.S-HTTP i SSL 16
5.SSL protokol u primeni 16
Literatura 18
Uvod
U mnogim mrežama, uključujući i internet, postoji više transportnih protokola. Prilikom programiranja aplikacija morate da izaberete jedan od raspoloživih protokola transportnog sloja. Kako da se odlučite? Najčešće, tako što pažljivo proučite usluge koje nude raspoloživi protokoli transportnog sloja i onda izaberete protokol sa uslugama koja najviše odgovaraju potrebama date aplikacije. Aplikacija na predajnoj strani šalje poruke kroz svoj soket. Soket predstavlja interfejs između procesa aplikacije i transportnog protokola. Za prenos poruka sa druge strane soketa do “vrata” prijemnog soketa odgovoran je transportni protokol.
Smješten između aplikativnog i mrežnog sloja, transportni sloj predstavlja centralni dio slojevite mrežne arhitekture. Njegova najvažnija uloga je neposredno obezbjeđivanje komunikacionih usluga, procesima aplikacija, koji se izvršavaju na različitim računarima. Jedan od ključnih zadataka transportnog sloja je proširivanje usluge isporuke između dva krajnja sistema koje se obavlja u mrežnom sloju, tako da se ostvari usluga isporuke između dva procesa u aplikativnom sloju, koji se izvršavaju na tim krajnjim sistemima. Proces možemo zamisliti i kao program koji se izvršava na krajnjem sistemu. Ukoliko se procesi izvršavaju na istom krajnjem sistemu, oni međusobno komuniciraju međuprocesnom komunikacijom, koristeći pravila kojima upravlja operativni sistem krajnjeg sistema. Procesi koji se odvijaju na dva različita krajnja sistema međusobno komuniciraju razmjenom poruka kroz računarsku mrežu. Predajni proces pravi poruke i šalje ih u mrežu; prijemni proces prima te poruke i po potrebi odgovara vraćajući poruke.
Internet (i uopšte TCP/IP mreže) aplikacijama nude dva transportna protokola: TCP i UDP. Kada (kao programer aplikacije) pravite novu internet aplikaciju, jedna od prvih odluka koju morate da donesete jeste da li ćete koristiti TCP ili UDP protokol. Svaki od njih nudi drugačiji skup usluga aplikacijama koje ga koriste. Model TCP protokola obuhvata uslugu uspostavljanja veze i uslugu pouzdanog prenosa podataka. UDP je pojednostavljeni transportni protokol koji nudi samo najosnovnije usluge, bez uspostavljanja veze i ne nudi uslugu pouzdanog prenosa podataka- to jest, kada neki proces preda poruku u soket protokola UDP, nema garanciju da će ta poruka zaista stići do prijemnog procesa.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET