Sistemski i aplikativni softver | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Sistemski i aplikativni softver". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
SAOBRAĆAJNI FAKULTET
TELEKOMUNIKACIJE
SEMINARSKI RAD
Iz Informatike
Tema: SISTEMSKI I APLIKATIVNI SOFTVER
S-19-l/11
Akademska godina: 2011/2012
SADRŽAJ
UVOD...........................................................................................................................3
SOFTVER...........................................................................................................4
PODJELA SOFTVERA PO NAMJENI......................................................5
VEZA SA HARDVEROM.............................................................................6
SISTEMSKI SOFTVER...................................................................................7
OPERATIVNI SISTEM........................................................................................9
APLIKATIVNI SOFTVER........................................................................10
VRSTE APLIKATIVNIH SOFTVERA..............................................................11
ZAŠTITA INTERESA, POPULARIZACIJA I LOŠE STRANE.................12
ZAKLJUČAK...........................................................................................................13
LITERATURA..........................................................................................................14
UVOD
Programi i programski paketi se jednom riječju nazivaju SOFTVER (engl. software) i ovom se riječju generalno obuhvataju sve vrste računarskih programa.
Razvoj softvera glavni je faktor u razvoju informacionih tehnologija. Primjena softvera se raširila na sva područja ljudskog djelovanja.
Mogućnosti razvoja softvera, pored postignutih rezultata, i dalje su neslućene. Razvoj programskih jezika, a posebno jezika četvrte generacije, objektno orijentiranog programiranja i pokušaja stvaranja univerzalnih programskih alata, dovodi do toga da se softver sve više približava korisniku i postaje jednostavniji za upotrebu.
U ovom seminarskom radu detaljnije će bi ti objašnjeno šta je to ustvari softver, njegova podjela na sistemski i aplikativni sistem , tj. bit će objašnjen sam pojam softvera, njegova povijest, funkcije . Također, ovom prilikom ćemo podvući osnovne sličnosti i razlike u funkciji i djelovanju aplikativnog i sistemskog softvera, kao i njihovu ulogu u životu čovjeka.
1. SOFTVER
Računarski softver ili softver (engl. software , SW ) je u biti računarski program napisan tako da je njegov sadržaj lagano promjeniti (moguće i pomoću nekog programa). Softverov glavni zadatak je da upravlja hardverom , izvršava izračunavanja, te da obezbijedi komunikaciju sa ostalim, isto tako, softverom, tačnije rečeno - programom.
Softver predstavlja ukupnost nematerijalnih komponenti, poslovnih upravljačkih informacijskih sistema. Znanje o metodama, odnosno postupcima rješavanja stanovitog problema ugrađuju (implementiraju) se u računalo u obliku računarskih programa.
Program stvara (piše, programira) čovjek koristeći se pri tome umjetno stvorenim jezicima za komunikaciju između čovjeka i stroja (računarskim jezicima).
Termin "software" prvi put koristi John W. Tukey 1957 . godine . U računarstvu računarski softver su sve informacije koje se obrađuju preko računara ili programa. Alan Turing je bio prvi koji je propisao koncept softvera u svom naučnom radu.
PODJELA SOFTVERA PO NAMJENI
Računarski softv er se dijeli na tri glavne skupine : sistemski softver , izvršni softver , programski softver.
Sistemski softver pokreće računar. To može biti operativni sistem , drajver , server, razni alati i ostalo. Operativni sistem dobija pravo da upravlja cjelokupnim računarom, podacima, procesima itd. Najpoznatiji operativni sistemi su Microsoft Windows , Linux i Mac OS X.
Izvršni softver (aplikativni, namjenski softver) omogućava korisniku da izvršava određene zadatke. To može biti poslovni softver , edukacijski softver , baza podataka , office paketi i ostalo.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET