Relaciona baza podataka i njena primena | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Relaciona baza podataka i njena primena". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


UVOD
Od samog početka korišćenja računara, obrada različitih vrsta podataka, bila je jedan od osnovnih zadataka. Podaci i informacije su postali pokretačka snaga modernog poslovanja na Zapadu pa i u celom svetu. Kada želimo da imamo kvalitetne informacije o svim segmentima našeg poslovnog ili čak i privatnog života najbolje je da na određeni način organizujemo sve podatke koje mogu da nam pruže informacije koje su od velike važnosti u trenutku kada su nam potrebne, pogotovo se to odnosi na situacije kada u kratkom roku moramo doneti neku kvalitetnu ili sudbonosnu odluku.
Tada bi bilo najbolje da podaci za svaki pojedini element budu organizovani tako da se mogu smestiti u tabele sa istovrsnim zaglavljem. Može, a veoma često i mora da bude više tabela koje bi obuhvatili sve segmente našeg interesovanja. Svi ti segmenti se neretko zbog svoje prirode moraju organizovati u posebne tabele, a te tabele se mogu povezivati preko određenih zajedničkih elemenata. Skup više tih tabela koje služe jednom zajedničkom cilju, skupa sa njihovim veznim elelmentima naziva se BAZOM PODATAKA.
Njihov zajednički cilj se odnosi na svođenje veoma brze i uspešne informacije o svim događajima koji se dešavaju unutar jedne cjeline. Kada kucamo nešto u Wordu, vršimo neke tabelarne proračune u Exelu u više tabela onda imamo dodira sa bazom podataka. To je u stvari pitanje organizacije naših podataka. Ako ispisujemo datoteke u Wordu i smeštamo ih po određenim direktorijima na neki način organizujemo bazu podataka. U slučaju kada naša baza postane toliko komplikovana da nismo više u stanju da jednostavno kontrolišemo tok i razvoj podataka potrebno je preći na viši nivo organizacije podataka i početi razmišljati o sistemu za upravljanje bazom podataka. Postoji više sistema za rad sa bazama podataka kao što su: DBMS, ACCESS, FOXPRO, ORACLE, MICROSOFT SQL, DB2, XM.

2. ŠTA JE BAZA PODATAKA ?
Jednostavno rečeno, BAZA PODATAKA je softwerska konstrukcija namenjena za čuvanje, analizu i pretraživanje grupe srodnih i povezanih podataka, kao što su podaci o kupcima, pacijentima, telefonskim brojevima i sl. (slika 1.).
Slika 1. - Baze podataka
Baza podataka sastoji se od jedne ili više (dvodimenzionalnih) tabela koje međusobno mogu biti povezane. Svaka tabela čuva istovrsne podatke (npr. podatke o nekoj osobi, predmetu i sl.). Svaki red u tabeli predstavlja jedan slog u tabeli (najmanja grupa podataka u bazi koja u potpunosti opisuje neki od koncepata koje baza modelira), a svaka kolona jedno od polja unutar tog sloga.
Dakle, slog može biti grupa podataka koja opisuje npr. neku osobu, a polja unutar tog sloga mogu sadržavati ime, prezime, adresu stanovanja ili datum rođenja te osobe. Slog se u literaturi još ponegde naziva i entitet, a polje se naziva atribut. Svaki slog tabele se može jedinstveno identifikovati putem jedne ili kombinacijom vrednosti nekog od polja tog sloga. To polje ili kombinaciju polja tada nazivamo primarni deo ili osnovni ključ.
Tako neku osobu može jedinstveno identifikovati njen matični broj ili kombinacija vrednosti polja imena i prezimena.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET