Vitamini | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Vitamini". Rad ima 20 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


UVOD
Živa bića se sastoje iz različitih tkiva i organa, u čijoj građi i funkciji učestvuju mnogobrojna i raznovrsna hemijska jedinjenja. Potrebno je bilo mnogo vremena, rada i iskustva da bi se veliki broj ovih jedinjenja pronašao, izolovao i identifikovao. Na početku se ova jedinjenja nisu ni po čemu razlikovala od nekih jedinjenja sintetizovanih hemijskim reakcijama u laboratoriji,ali se pokazalo da čak i izmešana na najpribližniji način onome u živoj materiji ona nisu dala život. Koja su to životno važna jedinjeja u prirodi? Deo grupe jedinjenja od životne važnosti čine i vitamini.
1. VITAMINI
Vitamini su organske supstance koje se nalaze samo u živoj materiji, dakle biljkama i životinjama, neophodne za pravilno funkcionisanje organizma. Naziv, VITAMIN, dao je poljski biohemičar Kazimierc Funk 1910. godine, kada je izolovao jedinjenje aminske strukture iz ljusaka pirinča. To jedinjenje lečilo je i sprečavalo bolest „beri-beri“.
Naime, reč „vitamin“ potiče od latinske reči vita-život i
Vitamini su esencijalni nutrijenti koje čovek ne može da sintetiše u svom organizmu, dok biljke i mikroorganizmi to mogu uz pomoć sunca. Čovek vitamine unosi hranom jer su vitamini neophodni za normalno funkcionisanje organizma i potrebni su u minimalnim količinama. Samim tim neophodno je da se čovek raznovrsno hrani.
Nedostatak vitamina dovodi do poremećaja u organizmu koji se nazivaju hipovitaminoze.Nedostatak vitamina je avitaminoza,a povećanje količine vitamina je hipervitaminoza. Vitamini nemaju kaloričnu ili energetsku vrednost za organizam.
Njihov značaj je u tome što su sastavni delovi enzima,koji katalizuju gotovo sve metaboličke rekcije u organizmu.Vitamini pomažu da se reguliše metabolizam,vrše konverziju masti i ugljenih hidrata u energiju i učestvuju u stvaranju kostiju i tkiva.
Njihov značaj je u tome što su sastavni delovi enzima,koji katalizuju gotovo sve metaboličke rekcije u organizmu.Vitamini pomažu da se reguliše metabolizam,vrše konverziju masti i ugljenih hidrata u energiju i učestvuju u stvaranju kostiju i tkiva.
Vitamini se dele u dve velike grupe,prema rastvorljivosti, na hidrosolubilne ( vitamine rastvorljive u vodi ) flavonoide i izražavaju se u mg. Vitamini rastvorljivi u mastima, liposolubilni
( A,D,E,K) izražavaju se u internacionalnim jedinicama.
2. VITAMINI B-KOMPLEKSA
Vitamini B-kompleksa spadaju u vitamine rastvorljive u vodi-hidrosolubilne. Većina vitamina ove grupe ulazi u sastav koenzima ili su sami prostetične grupe enzima.Kao rastvorljivi u vodi lako se izlučuju iz organizma pa nema opasnosti od nastanka hipervitamoze, ali se zato svakako hranom moraju svakodnevno unositi u organizam.
VITAMIN B1 – TIAMIN (AURIN)
Vitamin B1 se naziva tiaminom zbog prisustva azota i sumpora u njegovom molekulu. Otkrio ga je Williams 1937. godine. Molekul se sastoji iz dva dela: iz derivata pirmidina(2-metil,5-oksimetil,6-aminopirmidin) i derivata tiazola ( 4-metil,2-oksietiltiazol).
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET