Utjecaj aeracije, brzine miješanja i uvećanja mjerila (scale up) na koeficijent prenosa kisika u proizvodnji eksopolisharida (exopolysharide) primjenom bakterije Enterobacter Cloacae WD7 | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Utjecaj aeracije, brzine miješanja i uvećanja mjerila (scale up) na koeficijent prenosa kisika u proizvodnji eksopolisharida (exopolysharide) primjenom bakterije Enterobacter Cloacae WD7". Rad ima 26 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


UNTZ Akademska godina: 2011/12
Fakultet: Tehnološki fakultet
Odjek: Hemijsko-tehnološki
Smijer: Ekološko inženjerstvo
Nastavni predmet: Odabrana poglavlja Biohemijskog inženjerstva
Utjecaj aeracije, brzine miješanja i uvećanja mjerila („scale up“) na koeficijent prenosa kisika u proizvodnji eksopolisharida („exopolysharide“) primjenom bakterije Enterobacter Cloacae WD7
Alen Agić
Tuzla, april 2012. godine
Sadržaj
Uvod
U aerobnom bioprocesu kiseonik je ključni substrat. Zbog svoje niske topljivosti u vodenoj otopini , potrebna je kontinuirana opskrba istog. Stepen prisutnosti kiseonika (OTR) mora biti poznat, i ako je moguće predviljiv kako bi se postigao optimalni postupak zbrajanja i uvećanje mjerila biorekatora u određenom omjeru. Mnoge studije su obavljene kako bi se unaprijedila efikasnost koeficijenta prijenosa kiseonika. Otopljeni rastvor kiseonika u otopini od aerobnih mikroorganizama ovisi o razmjeru koeficijenta prijenosa kiseonika od gasovite faze do tekuće, na razini na kojoj je kiseonik transportovan u ćelije (gdje se i konzumira) i na razini kiseonika (OUR) prema mikroorganizmima za rast, održavanje i proizvodnju. Gasovito-tečna tvar u bioprocesu je pod snažnim utjecajem hidrodinamičkih uslova u bioreaktoru. Ti procesi su poznati kao procesi gubljenja energije koji ovise o operacionalnim uslovima, fizičko-hemijskim osobinama kulture, geometrijskim parametrima bioreaktora ali i isto tako ovise i o prisutnosti stanica koje troše kiseonik.
Bioreaktori (različitih vrsta ) su naširoko korišteni u velikom broju različitih bioprocesa (kao što su aerobna fermentacija i biološki tretman otpadnih voda, između ostalog ). Pomiješani spremnici bioreaktora osiguravaju visoke vrijednosti mase i brzinu prijenosa topline kao i odlično povezivanje. U ovim sistemima, velik broj varijabli utječe na prijenos tvari, ali najvažniji među njima su brzina miješanja, vrsta i protok plina, stopa koja se koristi. U kolonama sa mjehurićima i zračnim potiskom, nepoticajna okolina u poređenju sa spremnicima za mješanje je omogućila uspješnu kultivaciju, smicanje osjetljivh i nitastih stanica. Transfer kiseonika je često korak za određivanje limita u aerobnim bioprocesima zbog niske topljivosti kiseonika u sredini. Tačna mjera i /ili omjer volumentričnog koeficijenta transfera mase (a), je krucijalan korak u dizajnu, operaciji i mjerenju kod bioreaktora.
Trenutni rad cilja ka obnavljanju transferirane rate kiseonika (OTR) u bioprocesima da bi obezbjedili veće znanje o selekciji, dizajnu, omjeru i razvoju bioreaktora. Prvo, najučestalije mjerne metode su ponovljene; zatim glavne empirijske jednačine, uključujući one koje koriste bezdimenzionalne brojeve, su također razmatrane. Mogući porast na OTR zbog konzumacije kiseonika prema ćelijama se uzima u obzir kroz povećanje biološkog faktora. Teorijske predikcije na oboje, odnosno, koeficijent volumnog transfera mase i povećavajućeg faktora koji se u skorije vrijeme bili predloženi, su opisani; konačno, različiti kriteriji za uvećanje mjerila bioreaktora su razmatrani u odnosu na utjecaj na OTR i OUR koji utiču na otopljenje koncentracije kiseonika u stvarnim bioprocesima.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET