Trigliceridi i voskovi | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Trigliceridi i voskovi". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
VISOKA MEDICINSKA ŠKOLA
STRUKOVNIH STUDIJA
SEMINARSKI RAD
PREDMET: KOZMETOLOGIJA
TEMA: ORGANOLEPTIČKE I FIZIČKO-HEMIJSKE
OSOBINE TRIGLICERIDA I VOSKOVA
Trigliceridi
Estri trohidroksilnog alkohola,glicerola i masnih kiselina su triacilgliceroli (stariji naziv trigliceridi).Nastaju reakcijom esterifikacije u kojoj se vezuju tri molekula masnih kiselina i tri hidroksilne grupe glicerola:
CH2-OH CH2-O-CO(CH2)nCH3
| |
CH-OH + 3CH3(CH2)n COOH CH-O-CO(CH2)nCH3 + 3H2O
| |
CH2-OH CH2-O-CO-(CH2)nCH3
Glycerol masne kiseline trigliceridi voda
U reakcijama esterifikacije sa glicerolom mogu da učestvuju različite zasićene i nezasićene masne kiseline.Pored toga,masne kiseline mogu biti vezane u različitim položajima u molekulu glicerola. Masne kiseline su osnovni i obavezni sastojak značajnog broja lipidnih klasa kao što su trigliceridi,voskovi,ceramidi i dr.To su organske kiseline različite složenosti građe.Zajednička im je funkcionalna karboksilna grupa COOH.U lipidima su obično vezane u obliku estara.Estarski vezane masne kiseline sadrže:trigliceridi,fosfolipidi i sfingolipidi.Masne kiseline su slabe kiseline.U vodi se ne rastvaraju.Najčešće zastupljene masne kiseline u u prirodnim lipidima su:
-palmitinska
-stearinska
-olinska
-linolna
-linoleinska i dr.
Trigliceridi mogu sadržavati samo jednu vrstu masnih kiselina.Takvi trigliceridi su prosti.Trigliceridi koji sadrže dve ili tri vrste ostataka masnih kiselina su mešoviti.Teorijski se mogu pretpostaviti mnogobrojni trigliceridi,a neki od njih su identifikovani u prirodnim mastima i uljima.
Prirodne masti i ulja su smeše različitih prostih i mešovitih triglicerida.Svaka vrsta masti ili ulja ima svoj poseban sastav triglicerida,pa i poseban sastav masnih kiselina.Vrste masnih kiselina u trigliceridama utiču na fizičke i hemijske osobine masti-ulja.Masti koje sadrže triglyceride sa pretežno zasićenim masnim kiselinama su čvrste na običnoj temperaturi,kao što je to slučaj sa životinjskim mastima.Trigliceridi sa pretežno nezasićenim masnim kiselinama nalaze se u lipidima biljaka.Ovi su lipidi na običnoj temperature tečni i čine ulja.
BIOHEMIJSKI I KOZMETOLOŠKI ZNAČAJ
TRIGLICERIDA
Trigliceridi su glavni rezervni lipidi u životinjskim ćelijama.Nalaze se dispergovani u citozolu,a u masnim ćelijama mogu ispuniti skoro celu zapreminu ćelije.Čovekov organizam prosečno sadrži 9-13% masnog tkiva,od čega 80% u obliku trigicerida.
Biohemijski značaj biljnih i životinjskih masti-ulja je veliki:
-služe kao energetski materijal
-polazni su materijal za sintezu organo lipida
-deponovane u potkožnom tkivu imaju termoregulacionu ulogu,
-ulaze u sastav strukture ćelija kože i čine deo kiselog masnog filma na njenoj površini.
Osnovni nedostaci su im u tome što su nestabilna jedinjenja.Nestabilnost je uslovljena prisustvom nezasićenih dvostrukih veza jer trigliceridi koji sadrže nezasićene veze na vazduhu oksidišu.Proizvodi oksidacije su neprijatnog mirisa i ukusa (užeglost).Užegli trigliceridi uneti u organizam mogu da izazovu toksične reakcije.U ljudskom organizmu trigliceridi se razlažu,hidrolizuju pod uticajem enzima lipaza.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET