Krebsov ciklus | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Krebsov ciklus". Rad ima 6 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Megatrend Univerzitet
Fakultet za Biofarming
KREBSOV CIKLUS
Seminarski rad
(Predmet: Biohemija)
Knjaževac, 2011.
Uvod
Krebsov ciklus (ciklus limunske kiseline, citratni ciklus, ciklus trikarboksilnih kiselina) predstavlja najznačajnije otrkiće u metaboličkoj biohemiji. Ovaj metabolički put se naziva Krebsov ciklus po imeni naučnika koji ga je prvi otkrio 1937. godine.
Krebsov ciklus razgrađuje pirogrožđana kiselina,dobijena u procesu glikolize.Proces teče u dva stupnja.Prvi stupanj je priprema pirogrožđane kiseline za ulazak u Krebsov ciklus,dok je drugi stupanj razgradnja dvokarbonskog ostatka.Najpre se pirogrožđana kiselina dekarboksiluje,pri čemu se oslobađa CO2 ,a preostali dvokarbonski fragment-acetat se vezuje za koenzim A(C0A), u složenom nizu reakcija.Koenzim A je nosilac acetil-grupe,isto kao što je ATP nosilac fosfatnih grupa i NAD nosilac elektrona.(To je složeno jedinjenje koje sadrži adenin,ribozu i fosfat,vatamin B-kompleksa i preko -SH grupe vezuje acetil-grupu). Acetil-C0A se vezuje sa oksalosirćetnom kiselinom (C-4) i daje limunsku kiselinu (C-6). Dalje reakcije u ciklusu su transformacije limunske kiseline,pa se on naziva i ciklus limunske kiseline ili ciklus trikarboksilne kiseline,pošto ona sadrži tri COOH grupe.U  ciklusu se acetilni dvokarbonski ostatak potpuno razgrađuje od CO2 u dva stupnja, a energija, oslobođena pri oksidacijama u četiri stupnja, vezuje se u obliku redukovanih koenzima NADH+ + H  i FADH + H+ . U ciklusu se stvaraju α-ketoglutarna, ćilibarna, i druge organske kiseline i ponovo se regeneriše oksalo-sirćetna kiselina,od koje ponovo započinje ciklus.
Krebsov ciklus ima 8 faza.
1. FAZA ili FAZA FORMIRANJA CITRATA KONDENZACIJOM ACETIL-CoA sa OKSALACETATOM
Acetil-CoA ( došao iz glukoze, tj iz piruvata) + oksaloacetat +H2O -------------> citrat + CoA-SH + H+ energija koja se oslobodi. Ova faza se „dešava“ pod dejstvom enzima citrat sintaza. CoA-SH dobijen u ovoj reakciji je slobodan i u mogućnosti je da dalje učestvuje u oksidativnoj dekarboksilaciji naredne molekule piruvata da bi se dobio sledeći molekul acetil CoA koji ulazi u ciklus.
2. FAZA ili FAZA PRETVARANJA CITRATA U IZOCITRAT preko cis-akonitata.
S obzirom na to da se izocitrat stalno transformiše u metabolite naredne faze cilkusa, reakcija se u ćelija stalno odvija udesno. Akonitaza je kompleksan enzim koji sadrži gvozđe i atom sumpora u formaciji gvozdeno-sumpornog jezgra.
3. FAZA ili FAZA DEHIDROGENIZACIJE IZOCITRATA I DOBIJANJE ALFA-KETOGLUTARATA i CoA.
Uz pomoć enzima izocitrat dehidrogenaze izocitrat dehirogenizira u α-ketoglutarat. Postoje dve različite izocitrat dehidrogenaze, jedna zahteva NAD+ kao primaoca elektrona, a druga zahteva NADP+. Posledična reakcija katalizirana od strane oba različita enzima je identična. Mitohondrije imaju obe izocitrat dehidrogenaze, kako onu vezanu za NAD, koja dominira, tako i onu vezanu za NADP. Prva se nalazi samo u mitohondrijama, dok je druga i u mitohondrijama i u citoplazmi. Ovakav način distribucije ukazuje da je enzim najverovatnije regulatorni u samom ciklusu. Enzim trebuje jone Mg 2+ i Mn 2+.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET