Vranje | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Vranje". Rad ima 19 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

SEMINARSKI RAD IZ TURISTICKE GEOGRAFIJE
TEMA:
VRANJE
Dimic Milica 64/03
Nema pouzdanih podataka kada i gde je formirano naselje na cijim temeljima je iznikao grad Vranje. Pretpostavka je da se to dogodilo u vreme Trakolira (Rimljana), Vizantije (Grka) ili Slovena, koji su ove prostore naselili u VI i VII veku. Jedno je medjutim sasvim izvesno: ovo je izuzetno vazno geostratesko podrucje na kome su se od pamtiveka ukrstali karavanski putevi tako da je “najlaksi put ka jednome i ka drugome, osvajace vodio preko vranjskog pomoravlja”.
Prvi pisani trag o Vranju, jos u XI veku , ostavila nam je Ana Komnina, Grkinja carskog roda. Pisuci o vladavini svoga oca Aleksija Komnina, ona u knjizi “Aleksijada” kaze da je raski Zupan Vukan, 1093. godine, u svom osvajackom pohodu, stigao u Vranje i osvojigo ga. Ne zadugo, on se pred mocnom Vizantijom morao povuci.
Prvi pisani pomen u Vranju iz 1093. godine
Drugi put Vranje je, 1193. godine, od Vizantije privremeno preoteo veliki raski Zupan Stefan Nemanja i pripojio ga srednjovekovnoj srpskoj drzavi. Ipak, u sastav srpske drzave Vranje je definitivno uslo 1207. godine kada ga je osvojio Stefan Prvovencani. Gradom i istovremeno Zupom, tokom sredjneg veka, gospodarili su vlastelini kralj Stefan Decanski i Car Dušan.
Oblast sevastokratora Vlatka (1365-1371)
GEOGRAFSKI POLOZAJ
Sa obzirom na opsta geografska i makroregionalna obelezja Balkanskog poluostrva, Vranje sa svojim gravitacionim podrucjem predstavlja deo centralne oblasti i teritorijalnog jezgra Poluostrva. Centralni polozaj u sklopu Balkanskog poluostrva i Moravsko-vardarskoj udolini meridijanskog orografskog pravca bitne su podsticajne komponente razvoja Vranja i njegove okoline u svim istorijskim periodima.
Ujedinjenjem juznoslovenskih zemalja 1918. godine, a i kasnije stvaranjem SFRJ, Vranje gubi status pogranicnog naselja zbog promene teritorijalne morfometrije nase drzave. U novije vreme, raspadom SFRJ ponovo dobija novi geografski polozaj i ulogu pogranicnog grada. Njegova udaljenost od bugarske granice, na istoku, u pravoj liniji iznosi 48km, a od makedonske 28km.
U savremenim drustveno-ekonomskim uslovima najveci saobracajni znacaj imaju moravsko-vardarske komunikacije – zeleznicka pruga i magistralni automobilski put glavnog pravca Beograd – Nis – Vranje - Skoplje - Solun Vranje kao grad je najveci grad u Pcinjskom okrugu i najvece gradsko naselje juznog podrucja Srbije.
Vranje je regionalno srediste pcinjskog okruga, jednog od ukupno 29 okruga u Srbiji. Sadasnja upravno-teritorijalna organizacija Srbije vise odgovara savremenim razvojnim potrebama, kako unutrasnjeg drustveno-ekonomskog razvoja pcinjskog okruga tako i politici regionalnog razvoje republike. U prethodnoj upravno-teritorijalnoj podeli centralne Srbije Vranje je bilo u sastavu juznomoravske medjuopstinske regionalne zajednice (6291 km²) sa Leskovcem kao regionalnim centrom.
Pcinjski okrug (3519 km²) u odnosu na druge okruge u Srbiji pripada grupi srednjih po velicini teritorije i broju stanovnika. Ovaj okrug zahvata 3.4% ukupne povrsine Srbije, a ima 361 naselje, od kojih su samo 6 gradska (Vranje, Vranjska banja, Vladicin Han, Surdulica, Bosilegrad i Bujanovac). Po poslednjem popisu stanovnistva u ovim naseljima zivi 2.49% stanovnistva Srbije. Sa opstom gustinom naseljenosti od 69 stanovnika/km² pcinjski okrug znatno zaostaje u pogledu prosecne koncentracije stanovnistva na 1 km² teritorije, kako u odnosu na republiku Srbiju (111 stanovnika/km²) tako i prema teritoriji centralne Srbije (104 stanovnika/km²).
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET