Tektogeneza | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Tektogeneza". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

NAZIV OBRAZOVNE USTANOVE
Predmet:
NAZIV PREDMETA
Tema:
NASLOV RADA
Mesto i datumSadržaj
1. Orogeni pokreti i oblici 3
2. Tangencijalni pokreti i oblici 4
3. Različiti oblici bora 5
4. Venačne planine 7
4.1. Kaledonska orogeneza 9
4.2. Hercinska orogeneza 9
4.3. Alpska orogeneza 11
4. Literatura 14
1. Orogeni pokreti i oblici
Orogeni pokreti su tektonski pokreti velikog intenziteta, koji dovode do poremećaja slojeva i postojeće tektonske strukture. Oni remete postojeći međusobni odnos slojeva, stvaraju nove strukture i morfološki se manifestuju u reljefu Zemljine površine. U odnosu na epirogene, to su relativno
brzi pokreti. Oni imaju primarni značaj za stvaranje planina i kotlina, oblika koji su najizrazitiji i najkarakierisitičniji za reljef Zemijine površine. U ruskoj literaturi skup ovih primamih tektonskih oblika označava se kao morfostruktura.
Proučavanje tektonskih pokreta i poremećaja koji oni izazivaju u Zemljinoj kori ulazi u domen tektonike, ali i geomorfologije, jer njihovi oblici, koji se javljaju u reljefu, predstavljaju inicijalni reljef Zemijine površine. I dok tektonika na osnovu položaja slojeva utvrđuje njihovu poremećenost, rekonstruiše orogene pokrete i prati tektogenezu po evolu-tivnim fazama pri stvaranju planina, dotle geomorfologija prati i utvđuje zavisnost oblika reljefa od tektonske strukture. lako su tektonski oblici primarni u reljefu Zemljine površine, ipak su oni, u najvećem broju slučajeva, jako morfološki izmenjeni i modifikovani egzogenim erozivnim uticajima. Iznos tih promena zavisi ne samo od erozivnih uticaja, već i od kasnijih, mladih tektonskih pokreta. Zbog toga je čest slučaj da se tektonski oblici reljefa retko slažu i poklapaju sa postojećim oblicima u reljefu Zemljine površine. U danasnjem reljefu najčešće su sačuvani samo mladi, neotektonski oblici, jer erozija, zbog kratkoće vremena, nije uspela da ih bitnije morfološki izmeni ili uništi.
Neotektonski pokreti su od bitnog značaja za erozivni proces jer određuju njegov tip i intenzitet delovanja. Tako, usled tektonskih pokreta izdizanja, prostor na kome jce pre delovanja tektonskih pokreta dominirala fluvijalna erozija, moze zaći u pojas gde vlada hladnija klima; tada dolazi do smene fluvijalne erozije glacijalnom. S druge strane, usled izdizanja nastaje pojačana fluvijalna erozija koja se manifestuje dominacijom vertikalne erozije i usecanjem klisura. Pored toga, neotektonski pokreti određuju i uslovljavaju raspored rečne mreze, ubrzavaju eroziju.
Himalaji, tipičan primer venačnih planina
Zbog toga je neophodno njihovo kompleksno proučavanje i uzajamno promatranje. Tokom duge morfotektonske evolucije njihovo delovanje nikada ne prestaje, sem što se menja njihov intenzitet.
Orogeni pokreti u Zemljinoj kori mogu se podeliti u dve osnovne grupe. U prvu grupu spadaju tektonski pokreti koji se javljaju u pravcu Zemljine tangente, u horizontali, kao posledica dugotrajnih bočnih potisaka. To su horizontalni, tangencijalni ili plikativni tektonski pokreti.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET