Regionalno-geografski prikaz opštine Niška Banja | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Regionalno-geografski prikaz opštine Niška Banja". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Univerzitet u Nišu
Odsek za geografiju
SEMINARSKI RAD
Tema: Regionalno-geografski prikaz opštine Niška Banja
Niš, 2007.
I – Uvod
Niška Banja je niška opstina od 2001 godine. Značajno je turističko mesto i jedna od najpoznatijih Banja naše zemlje. Karakteristična je po tome što se u njoj leče koronarne bolesti, bolesti krvnih sudova, povecani krvni pritisak, reumatske poremecaji, a dolaze I zbog postoperativne rehabilitacije.
Niška Banja nije samo lecilište, nego i mesto za "aktivan" odmor, sa raznovrsnim sportskim sadržajima.
Poslednjih godina Banja je mesto održavanja medjunarodnih takmicenja u paraglajdingu.
II – Geografski položaj, granice i veličina
Niška Banja se nalazi na jugoistoku Srbije, pored magistralnog pravca Niš-Sofija. Leži na južnom obodu Niške kotline pod planinom Koritnik (808m), krajnjim zapadnim ogrankom Suve planine, na 248m nadmorske visine. Od Niša je udaljena 10 km, 250 km od Beograda, a od Novog Sada 330 km. Leži na prostoru između 43°19’ geografske širine i 21°54’ geografske dužine.
Geografski polođaj Niške banje povoljniji je od polođaja drugih banja Srbije po tome što je ona u blizini većeg grada koji je dosta blizu da je oživi i prilično udaljen da ne smeta velikom gradskom bukom i prometom.
U balneološkom području Niške banje razlikuju se širi i uži rejon.
Širi rejon obuhvata površinu od 12,77 km2. Najniža tačka od 201m nalazi se do korita reke Nišave, a najviša od 808m na grebenu Koritnika. Najveća dužina u pravoj liniji od Nišave do grebena Koritnika iznosi 6,5 km, a najveća širina pravcem Koritnik-Stara banja 2,5 km. Oblik rejona je srcast, sa širim delom prema Nišavi.
Uži deo proteže se koritom Rautovačkog potoka do mesta Raspovrnine na Koritniku. U ovom rejonu nalaze se sela Jelašnica, Gornji Matejevac, Sićevo i Koritnik. Zemljište pod poljoprivrednim kulturama je u nižim delovima ispod naselja, a šumski pokrivač, na površini od 600 ha je u višem delu na padini Koritnika. Uži rejon je prostran sa površinom od 3,5 km2. Sačinjavaju ga naselja i nešto poljoprivrednog zemljišta.
III – Morfo-tektonska evolucija i geološki sastav terena
Rodopska masa koja se smatra za najstariju geološku formaciju na Balkanu, pruža svoje ogranke skoro do ove banje. Planina Seličevica se smatra krajnjim ogrankom Rodopa, dok je Suva planina i njen ogranak Koritnik, koji se uzdiže iznad same banje, spada u red mladjih ubranih planina.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET