Niš | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Niš". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Увод
Ниш је највећи град у југоисточној Србији и седиште Нишавског округа. На подручју Града Ниша је према попису из 2002. живело 250.518 становника, док је у самом насељу Ниш живело 173.724 становника, па је тако трећи град по величини град у Србији (после Београда и Новог Сада). Налази се око 250 километара југоисточно од Београда на реци Нишави. Град Ниш заузима површину од око 597 km², укључујући Нишку Бању и 68 приградских насеља.
Ниш
Кроз своју дугу историју Ниш се налазио у саставу многих царстава и држава, играјући улогу административног, војног и трговинског центра и важне саобраћајне везе на римском путу Вија милитарис, касније званим Царски друм, који је спајао Европу и Малу Азију. Био је родно место цара Константина Великог, као и царева Констанција II и Јустина I. Сам положај Ниша учинио га је стратешки важним и тиме примамљивим градом за многе освајаче. Ниш се налазио под влашћу Дарданаца, Трачана, Илира, Келта, Грка, Римљана, Хуна, Авара, затим Бугара, Срба, Византинаца и Османлија. Године 1878. поново је ушао у састав Србије, бивајући још под окупацијом у току Првог и Другог светског рата. Утицај различитих народа који су владали Нишом примећује се у културном наслеђу града, пре свега у његовој архитектонској разноврсности.
Код Ниша се рачвају најважније комуникације југоисточне Европе, ка Турској и Грчкој, а поседује међународни аеродром Константин Велики, који носи међународну ознаку INI.
Данас је важан привредни, универзитетски, културни и политички центар Србије. Нишки универзитет, основан 1965. године, има 13 факултета и око 30.000 студената. Ниш је, такође, седиште Нишке епархије Српске православне цркве.
Историја
Камени маљ нађен у Нишави
Праисторија и стари век
На основу археолошких ископавања може се закључити да је териоторија на којој се данас налази град Ниш била насељена људским заједницама још од периода средњег палеолита (100.000-30.000 год. п. н. е.). Остаци из палеолита, нађени на локалитету Кременац, чувају се у археолошкој збирци Народног музеја у Нишу. Из периода бронзаног доба пронађени се гробнице у Медошевцу и велико насеље, које се налази поред античког налазишта Медијана.
Према најчешће навођеној тези о етимолошком пореклу имена града, Ниш су именовали Келти са значењем Вилин град.
Наисос је био грчка колонија. Ниш једно од могућих места на којима се налазила грчка митолошка Ниса, насељена нимфама, где је Дионис одрастао и по којој је добио име.
У време Римског царства град има име Naissus, што је романизовани назив грчког имена Naissos.
Римљани су освајили Ниш у току Дарданијских ратова у 1. веку пре нове ере и град се развија као стратешка раскрсница, војни и трговински центар у провинцији Горњој Мезији. У 2. веку нове ере Ниш је био већ довољно познат град да га Птоломеј у својој „Географији“ помиње као један од четири највећа града Дарданије.
Септембра, 268. године римска војска предвођена царом Галијеном, и двојицом будућих царева: главним командантом Марком Аурелијем Клаудијем и командантом коњице Аурелијаном сукобила се са Готима код Ниша у најкрвавијем окршају 3 века, познатом под именом битка код Наисуса. Том приликом побијено је између 30.000 и 50.000 Гота. Битка код Наисуса обезбедила је постојање Западном царству још два наредна века.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET